Ohranili so našo besedo

“Partizansko šolstvo je obnovilo slovensko šolstvo po vsej Primorski,” je na srečanju primorskih partizanskih učiteljev poudaril njihov predsednik Alojz Bizjak.

17 primorskih partizanskih učiteljev se je v soboto srečalo v košanski šoli Foto: Lori Ferko
17 primorskih partizanskih učiteljev se je v soboto srečalo v košanski šoli Foto: Lori Ferko

KOŠANA >”Na Košano me vežejo lepi spomini. Februarja 1947 sem kot učitelj prišel na enorazredno šolo v Ostrožno Brdo in tu ostal 13 šolskih let,” je v soboto učiteljske kolege, svojce in učence nagovoril predsednik Skupnosti partizanskih učiteljev Primorske Alojz Bizjak. Osvetlil je čas, ki za marsikoga še vedno živi - dneve med jesenjo 1943 in majem 1945, ko je ”partizansko šolstvo dejansko obnovilo slovensko šolstvo po vsej Primorski”.

Po zapisih Ivanke Cucek iz Gornje Košane in Pavle Kaluža iz Narina se je spomnil dveh tovarišev, Antona Kaplja iz Stare Sušice in Lojzeta Morelja iz Nove Sušice, pobudnikov ustanavljanja partizanskih šol v Košanski dolini. Oba sta dosledno izvajala sklep Narodno osvobodilnega sveta za Primorsko, ki je septembra v Stomažu na Vipavskem sprejel predlog pisatelja Franceta Bevka, da povsod, kjer vojne razmere to dopuščajo, ustanovijo partizanske slovenske šole.

V košanski dolini je prva zaživela 27. decembra 1943 v Šmihelu, kjer so poučevali Mima Ambrožič, Srečko Renko in Pavla Kaluža. Po novem letu pa so ustanovili še šole v Gornji Košani, Novi Sušici in na Kalu. Tam so poučevali Polde Cucek, Marija Cucek, Milka Lukežič, Evelina Pahor (sestra pisatelja Borisa Pahorja), Stanko Česnik, Ivanka Cucek in župnijski organist Janez Kranjc, ki je po Bizjakovih besedah pogosto med mašo zaigral kakšen refren partizanske pesmi.

Kapelj in Morelj sta februarja 1944 sklicala prvo učiteljsko konferenco, partizanska šola v Košani se je poimenovala po pesniku Simonu Gregorčiču, šmihelska po Francetu Prešernu, tamkajšnji učitelji in vaščani pa so zelo radi in pogosto prirejali prireditve in proslave, je našteval Bizjak.

V duhu partizanskega šolstva so po nagovorih predsednika komisije za mednarodne odnose ZZBV NOB Slovenije Štefana Cigoja, ravnateljice Osnovne šole Košana Neve Brce in pivškega podžupana Borisa Rebca vse prisotne v pester kulturni program popeljali učenci košanske šole ter Košanski oktet. Zbrani primorski partizanski učitelji - 14 se jih srečanja ni moglo udeležiti - pa so si obljubili, da se znova snidejo prihodnje leto v Sežani, kjer bodo obeležili 70. obletnico partizanskega šolstva.

LORI FERKO


Najbolj brano