Odpad se požvižga na prepoved obratovanja

Podjetju Odpad, ki v pivški občini kraljuje na dveh lokacijah, kot kaže, do živega ne morejo niti inšpektorji. V Veliki Pristavi namreč ignorirajo prepoved obratovanja in še nadalje odlagajo železne in kovinske odpadke.

Odpad navkljub prepovedi še vedno obratuje na lokaciji v Veliki Pristavi, medtem ko v Neverkah še vedno niso v celoti za seboj pospravili odpadnega železja na neutrjenih zemljiščih, ki se tam znova kopiči Foto: Lori Ferko
Odpad navkljub prepovedi še vedno obratuje na lokaciji v Veliki Pristavi, medtem ko v Neverkah še vedno niso v celoti za seboj pospravili odpadnega železja na neutrjenih zemljiščih, ki se tam znova kopiči Foto: Lori Ferko

VELIKA PRISTAVA, NEVERKE> Prav tako jim nič ne morejo niti na sosednji lokaciji, kjer še vedno za seboj ne pospravljajo odpadkov.

”Za lokacijo v Veliki Pristavi je bila izdana odločba o prepovedi obratovanja in odstranitvi skladiščenih odpadkov,” so za PN povedali na ministrstvu za kmetijstvo in okolje. Ker smo o tem v preteklosti že poročali, smo stanje stvari znova preverili na terenu in ugotovili, da pivško podjetje Odpad v Veliki Pristavi kljub prepovedi nadaljuje z zbiranjem in predelavo železnih in ostalih kovinskih odpadkov ne le iz Slovenije, pač pa tudi iz tujine.

Niti inšpekcija ne zaleže dosti

Ob megalomanskih kupih zmečkanih rabljenih vozil in ostalih (ne)nevarnih kovinah, ki morda celo sevajo radioaktivne snovi, ter poslovnem objektu, so ta konec tedna stali gradbeni stroji z grabeži in za grmičevjem skrit tovornjak prekucnik. Ob našem obisku med tednom in njihovim delovnim časom pa so delavci ob svojem nečednem početju nemudoma ugasnili brneče stroje in se potuhnili.

To pa še zdaleč ni edina kršitev, s katero se radi pregrešijo zakonski prestopniki v Odpadu. Vaščani Neverk so namreč ogorčeni nad dejanji dislocirane enote v tamkajšnji industrijsko obrtni coni, kjer je okoljska inšpekcija lani marca ugotovila, da podjetje nezakonito uporablja neutrjene površine zemljišča za prehodno skladiščenje.

Vso sporno kovinsko nesnago bi morali nemudoma odstraniti, kar pa jim ni šlo zlahka od rok. Ko jih je inšpektorica avgusta lani znova pocukala za rokav, da bi preverila ali so upoštevali njene ukaze, je ugotovila, da se gladko malo ni premaknilo nič. Njeno žuganje so resno vzeli šele, ko jim je zagrozila z nadaljnjimi globami in s sodno izterjavo 21.000 evrov visokega dolga, ki so si ga nakopali s kaznimi. Do danes so poplavljeno odpadno železje in kovine za seboj le nekoliko pospravili, a se ob robu parcele že počasi kopiči nov odpadni material.

“Pozabili” meriti hrup in vplive na podtalnico

Obrat v neverški coni pa je še vedno tarča številnih prijav. Tako zoper podjetje Odpad ostajajo odprti prekrškovni postopki zaradi (začasnega) odlaganja odpadkov na pivški železniški postaji, zaradi česar jih je inšpekciji novembra lani prijavila Občina Pivka. Sledile so še informacije o nepravilnostih pri čezmejnem pošiljanju odpadkov in ponovno opozorilo občine glede nenadzorovanega širjenja na tuja zemljišča ter o posledicah za meteorne vode. Med letošnjimi poletnimi počitnicami pa so v dopisu na okoljsko inšpekcijo svojo nejevoljo stresle še vaške skupnosti Čepno, Dolnja Košana, Gornja Košana, Kal, Neverke, Nova Sušica in Volče in predlagale inšpekciji, naj dogajanje ponovno pregleda. Pod drobnogled so inšpektorji tako vzeli emisije hrupa in vode ter ugotovili, da na Odpadu glede hrupa sploh (še) niso opravili monitoringa, pri vodah pa nepravilnosti pri izcednih vodah, zajetih v lovilcu olj, ter glede tesnosti kanalov.

Tretjino lastništva podjetja Odpad si delijo direktor Andrej Dolenc iz Logatca, Aleksander Dolenc iz Postojne in Darko Bole iz Prestranka, večinski lastnik pa je Slovenska industrija jekla, ki je v pretežni lasti nizozemskega podjetja Dilon in ruskega OAO KOKS.

“Postopek še ni zaključen, izdana bo odločba za izvedbo prvih meritev,” so napovedali na inšpektoratu, kjer zavračajo očitke pivškega podžupana Borisa Rebca, da se izogibajo sestankov z lokalno skupnostjo o tej žgoči problematiki. Vendar v isti sapi priznavajo, da se je njihova inšpektorica za okolje odzvala (le) na dve povabili, kjer so se srečali glede onesnaževanja lesno predelovalne industrije in Odpada. Temu sestanku je sledil še sestanek z županom, povezan predvsem s prahom v Pivki.

Zaskrbljenim domačinom sicer odgovarjajo, da se načeloma s predstavniki civilnih iniciativ tudi sestanejo: ”Opažamo namreč, da prebivalci na splošno ne poznajo dovolj obsega dela in pristojnosti inšpektorata za okolje in naravo,” so nam odgovorili.

LORI FERKO


Najbolj brano