Občine na spletu

Pregledali smo spletne strani sedmih občin, umeščenih med Istro in severno Primorsko. Nekatere so zelo obširne, druge skromnejše, vsaka pa na svoj način nagovarja občane in obiskovalce. Skoraj nobena pa nima zemljevida občine, kjer bi lahko našli občinske meje in vsa naselja.

Spletne strani občin so boljše in slabše. Skupni lastnosti vseh sta le, da so  koristne in da imajo za celo morje možnosti izboljšav. Foto: Tino Mamić
Spletne strani občin so boljše in slabše. Skupni lastnosti vseh sta le, da so koristne in da imajo za celo morje možnosti izboljšav. Foto: Tino Mamić

SREDNJA PRIMORSKA> Ni samo po sebi umevno, da imajo vse občine svoje spletne strani, saj je še vedno precej organizacij in podjetij, ki jih na spletu ni.

Brez zemljevida

Poleg glavnih, občanov, so spletni obiskovalci občinskih strani ljudje, ki jih zanimajo podatki o občini. Večina občinskih portalov ima zato že na svoji prvi strani zavihek ali povezavo z napisom O Postojni, Predstavitev občine, Občina, Občina Komen, Vizitka občine in Turizem. Obiskovalec tam najde veliko podatkov, fotografij in zemljevidov. Težava je le, da vsi podatki niso logično dostopni in obiskovalec porabi za iskanje več časa, kot bi bilo treba. Preprostost je namreč osnovno spletno pravilo, daljše iskanje pa največja napaka internetnega komuniciranja. Če je spletna objava zaradi iskanja preveč “oddaljena” je enako, kot če objave sploh ni, vedo povedati poznavalci spletnega komuniciranja. Da je to res, lahko preveri vsak pri sebi: ko išče nekaj z brskalnikom, redko pregleduje že zadetke na drugi, kaj šele na tretji in naslednjih straneh.

Najprej smo poskusili najti zemljevid občine, saj občinske meje na običajnih zemljevidih niso vrisane. Z nekaj kliki smo našli zemljevide občin Divača, Sežana, Hrpelje-Kozina in Pivka. A tudi med temi je bil dovolj uporaben zemljevid le sežanski, drugi so bili bodisi premajhni bodisi nedostopni.

Župan pomlajen za pet let

Potem nas je zanimalo, kdo je župan vsake občine, njegov življenjepis in njegova politična opredeljenost. A našli nismo skoraj ničesar od tega. Večina strani, ki naj bi predstavile prvega moža občine, premore le fotografijo, telefon tajništva, županov slavnostni nagovor in prepis zakonodaje o pristojnostih župana.

Zapisa o tem, kdo je podprl župana na volitvah in s kakšnim rezultatom je zmagal, nima nihče. Ilirska Bistrica nima objavljene niti županove fotografije.

Kratek življenjepis najdemo le v Občini Hrpelje-Kozina pri predstavitvi župana Zvonka Benčiča Midreta. Tam piše, da se je rodil pred 58. leti. Pri tem podatku smo zastrigli z ušesi, saj morajo tàko trditev vsako leto spreminjati. Zato smo preverili županovo starost in ugotovili, da so to napisali že pred petimi leti, od takrat pa strani niso več osveževali. Danes ima namreč župan Benčič, ki je bil rojen leta 1948, že 63 let.

Edini župan, katerega življenjepis najdemo na spletu, je postojnski. Poljudna predstavitev Jerneja Verbiča se zaključi z njegovim osebnim elektronskim naslovom, telefonom in navodilom, kako lahko vsak občan pride do župana.

Svetniki le na sliki

Poglejmo še občinske svete. Tu je manj težav, saj imajo vse občine objavljene sezname svetnikov in njihovo strankarsko pripadnost, ponekod celo z njihovimi domačimi naslovi in skupinsko fotografijo. Izjema je Sežana, kjer seznam svetnikov najdemo šele, ko se prebijemo skozi suhoparne zapisnike sej sveta. Nikjer tudi ni omenjeno, kdo v občinskih svetih sestavlja vladajočo koalicijo. Na nobeni strani pa tudi nismo našli elektronskih naslovov svetnikov, kar pomeni, da se občani nanje na ta način ne morejo obračati.

Zelo pomembna so tudi delovna telesa občinskih svetov. Tako vsaj kaže dejstvo, da hitro najdemo prav vse odbore in komisije v vsaki občini.

Na vseh straneh najdemo kar nekaj povezav do drugih pomembnih spletnih naslovov. Povprečnega obiskovalca verjetno najbolj zanima turizem. Najbolj primerno bi zato bilo, da bi bila rubrika turizem že na prvi strani občinskega portala. Tega se načeloma kar držijo, a v praksi se lahko tudi zgodi, da povezave sploh ne najdemo, dokler ne odpremo kazala ali spletnega brskalnika. Posebej to velja za občini Pivka in Sežana, ki imata strani “predolge” in zato uporabniku manj prijazne.

In oblika, če jo primerjamo predvsem s stranmi nekaterih organizacij ali podjetij? Strani Divače, Sežane in Postojne imajo prepoznavno in elegantno obliko ali celostno podobo. Druge so oblikovno skromnejše in povprečnega videza.

Priložnost za prihodnost

Kakorkoli, spletne strani srednjeprimorskih občin imajo še neslutene možnosti za nadgrajevanje in dopolnjevanje. V primerjavi s pomembnimi slovenskimi politiki imajo tudi primorski župani še ogromno možnosti, kako se dobro predstaviti na spletu. Dovolj bo, če si bodo ogledali samo spletne strani evropskih poslancev, kjer dobrih spletnih zgledov ne manjka.

TINO MAMIĆ


Najbolj brano