Občinarji bi grad obdržali zase

Na Občini Postojna pravijo, da je kulturno ministrstvo priredilo javni razpis tako, da je lahko za najemnika Predjamskega gradu izbralo družbo Postojnska jama. V to so prepričali tudi občinske svetnike, ki prek poslancev pozivajo vlado, naj razveljavi sklep o najboljšem ponudniku in ponovi izbor.

Postojnski občinski svet je v torek sprejel sklep, s katerim je skušal preprečiti sklenitev najemniške pogodbe za upravljanje s Predjamskim gradom do leta 2029, ki sta jo včeraj podpisala predsednik uprave družbe Postojnska jama Marjan Batagelj in Foto: Lori Ferko
Postojnski občinski svet je v torek sprejel sklep, s katerim je skušal preprečiti sklenitev najemniške pogodbe za upravljanje s Predjamskim gradom do leta 2029, ki sta jo včeraj podpisala predsednik uprave družbe Postojnska jama Marjan Batagelj in Foto: Lori Ferko

POSTOJNA, PREDJAMA > V občinskem zavodu Znanje, ki se je prijavil na razpis za najem državnega kulturnega spomenika, a ni bil izbran, trdijo, da so na ministrstvu za kulturo (MK) priredili merila v prid družbi Postojnska jama. Priznali naj bi ji točke za osem enostranskih izjav o vzpostavitvi učinkovitega sodelovanja z lokalno skupnostjo, medtem ko so ostali ponudniki oddali obojestranska pisma o nameri, ki so jih podpisali tudi v društvih, s katerimi naj bi sodelovali.

Navedbe KS Bukovje iz javnega pisma, da se ni nihče iz Postojnske jame z njimi pogovarjal o sodelovanju, ne držijo. Kot pravi skrbnica gradu Sergeja Kariž, ki je pripravljala razvojni program, se je namreč prav o tem po telefonu pogovarjala s predsednikom KS Dušanom Kidričem, osebno pa tudi z Bernardom Lampetom (podpredsednikom KS, društvo Kašča) in Bogdanom Premrlom (ŠKTD Erazem Predjamski). Z njimi tudi sicer sodeluje, med drugim so jim kot organizatorjem poletne prireditve, v kateri turistom predstavljajo košnjo po starem, košnjo plačali in dali denarni prispevek.

Mož je spraševal za ženo

Po mnenju direktorice ZnanjaBrigite Kidrič naj bi šlo za prirejanje meril. Na to naj bi kazalo dejstvo, da je sekretar Miran Zupan na MK, zadolžen za pojasnila o razpisu, še pred iztekom razpisa njenemu soprogu, predsedniku Krajevne skupnosti (KS) Bukovje Dušanu Kidriču po elektronski pošti odgovoril, da enostranske izjave v točkovanju ne bodo štele. V KS Bukovje so bili zato po izbiri Postojnske jame ogorčeni, češ da jih je ministrstvo izigralo, ko je pravila razlagalo drugače in upoštevalo izjave predstavnikov družbe Postojnska jama, od katerih se nihče z njimi ni pogovarjal o sodelovanju.

Ker je odločitev ministra Uroša Grilca dokončna, je v igro vstopila Občina Postojna. “Zoper sklep namreč ni možna pritožba, pač pa po interpretaciji ministrstva zgolj tožba pred sodiščem splošne pristojnosti, kar pomeni, da bodo zaradi dolgotrajnosti postopkov lokalni skupnosti pa tudi samemu Predjamskemu gradu in njegovemu razvoju že povzročene določene negativne posledice,” so utemeljili na občini, kjer bi želeli, da bi bil grad v rokah njihovega zavoda. Ne nazadnje je direktor občinske uprave Boštjan Udovič tudi predsednik svetazavoda Znanje.

“Ta mesec me je spominjal na nogometno tekmo. Na eni strani so bili navijači, ki navijajo korektno, na drugi strani tisti, ki žalijo. Vsake tekme pa je vedno enkrat konec, nekateri takrat podajo roko, nekateri pa še kar kričijo,” je obravnavo sklepa o izbiri najemnika na postojnskem občinskem svetu za PN komentiral MarjanBatagelj. Napovedal je, da bodo v enem mesecu pripravili srečanje in nanj povabili predstavnike občine, KS in društev ter jim predstavili razvojni program za Predjamo. “Verjamem, da bodo takrat razumeli, da se s tako pomembno svetovno kulturno dediščino ne sme manipulirati. Mi smo se vedno posvečali vsebini in prepričan sem, da smo bili izbrani zato, ker smo oddali najboljši program,” je dejal Batagelj. Kljub načrtovani tožbi neizbranega zavoda Znanje in samostojnega podjetnika Jerneja Knifica bodo svojo obvezo izpolnjevali od včerajšnjega podpisa pogodbe naprej. “Glede odločitve občinskega sveta lahko rečem le, da je v Sloveniji preveč politike, ta pa ne ustvarja delovnih mest, ampak jih ustvarja gospodarstvo. Mi imamo odgovornost do gradu, zato bomo dobri upravitelji. Verjamem, da se je država pravilno odločila,” je poudaril. Po njegovih besedah bo tako kot v Postojnski jami zaposlovanje raslo tudi v Predjami: “Več vsebin bomo dali, več ljudi bomo potrebovali.” V kolikor se bo država odločila za sanacijo grajske taverne, se bodo z gostinsko dejavnostjo odprla nova delovna mesta. “Če se bomo pogovarjali o vodnjakih v Predjami, je najbolj enostavno, če pri tem sodelujejo domačini. Ti so vedno blizu in na razpolago, vendar morajo svoje delo opravljati korektno in kvalitetno,” je sklenil Batagelj.

Postojnskim svetnikom so zato na torkovi seji predlagali, ti pa so se strinjali, da pozovejo poslanca Zvoneta Černača (SDS) in Jerka Čehovina (PS), naj od vlade zahtevata razveljavitev sklepa o Postojnski jami kot najboljši ponudnici in nov krog točkovanja.

“Niste vprašali prej, zakaj sprašujete zdaj?”

V razpravi je svetnik Miha Simčič (Skupaj) vodstvu jame svetoval, da bi domačinom lahko ponudili, denimo, desetodstotni popust, če bi na ogled jame pripeljali še koga. “Ljudje bi bili zadovoljni, direktor Marjan Batagelj pa bi si kot odličen poslovnež prislužil spoštovanje, ki ga zdaj neupravičeno ni deležen samo zato, ker imamo občutek, da koncentrira dobiček in omejuje darove drugim,” je dejal Simčič.

Branko Milharčič (SD) je poudaril, da svetniki niso bili seznanjeni s prijavo občinskega zavoda na razpis. “Ne vem, zakaj bi sedaj spraševali občinski svet in sprejemali sklepe, če nas prej o tem ni nihče nič povprašal. Niti ne vem, kaj naj bi od tega imela KS Bukovje,” je opozoril Milharčič. Po njegovem gre za igranje s tujim, občinskim denarjem: “Moti me, da se gremo zopet konkurenco tam, kjer je občina (so)lastnica, saj ima svoj delež v Postojnski jami. Ne vem, zakaj se ne dogovarja z jamo in najde ustrezne rešitve. Kot vem, krajevna skupnost ni tista, ki je prizadeta zaradi izbire, pač pa zavod Znanje. KS se lahko dogovarja z vsakim koncesionarjem. Ima vse možnosti in dolžnosti, da si z njim zagotovi ustrezne programe,” je ocenil Milharčič.

Podžupan Boštjan Stegel pa je pojasnil, da želijo s sklepom preprečiti, da bi prišlo do podpisa najemniške pogodbe med MK in jamo. “Ker vse kaže na to, kako delamo v naši državi. Tako kot je nekomu všeč. Kajti taisti človek, ki je podal neko razložitev in sodeloval v komisiji, si je premislil,” je menil Stegel.

Podžupan Dominik Širca je pripomnil, da jim ne sme biti vseeno, kdo bo upravljal z gradom, medtem ko je Samo Vesel (Lista za mlade) povedal, da bi lažje glasoval, če bi pozivali zavod, naj vloži tožbo, ker je to edino, kar lahko naredi. LORI FERKO


Najbolj brano