Občina je v zameno za služnost dobila omrežje

Studio Proteus iz Postojne je v zameno za služnost, ki mu jo je leta 2008 dodelila postojnska občina, prepustil občinskim javnim zavodom v last kabelski sistem, zato mu ni treba plačati še 100.000 evrov odškodnine, je razsodilo koprsko sodišče.

Sodišče je ugotovilo, da je Studio Proteus (na fotografiji so  njihovi prostori v Šolskem centru Postojna) v zameno za dodeljeno stvarno služnost pustilo občinskim javnim zavodom omrežje, zato mu ni treba  plačati  100.000 evrov odškodnine Foto: Lori Ferko
Sodišče je ugotovilo, da je Studio Proteus (na fotografiji so njihovi prostori v Šolskem centru Postojna) v zameno za dodeljeno stvarno služnost pustilo občinskim javnim zavodom omrežje, zato mu ni treba plačati 100.000 evrov odškodnine Foto: Lori Ferko

POSTOJNA > Občina Postojna je namreč poskušala s tožbo, ki jo je sprožila leta 2010, pridobiti od podjetja Studio Proteus 100.000 evrov odškodnine v zameno za dodeljeno stvarno služnost. Obenem je želela doseči ničnost pogodbe o podelitvi služnosti za optično omrežje ter izkop in odstranitev vseh kablov iz zemlje. Toda Okrožno sodišče v Kopru je tožbeni zahtevek zavrnilo.

Postojnski župan Jernej Verbič in direktor Studia Proteus Ernest Zakarija sta leta 2008 sklenila pogodbo o ustanovitvi nepravne stvarne služnosti za izgradnjo in vzdrževanje kabelskega omrežnega sistema, saj je občinski svet že pred tem potrdil javni interes za postavitev optične infrastrukture.

Lokalni operater elektronskega komunikacijskega kabelskega omrežja je na podlagi podeljene služnosti na določenih zemljiščih s svojo kanalizacijsko infrastrukturo povezal mesto in omogočil dostop do širokopasovnega omrežja vsem postojnskim javnim zavodom. Nobenemu zavodu ni nič zaračunal - niti za dograditev niti za priključitev. Leta 2010 pa je vodstvo občine ugotovilo, da bi lahko bila ustanovitev služnosti nezakonita, ker pogodba ni bila odplačna. Toda Zakarija je na sodišču poudaril, da je pogodba po njegovem mnenju dejansko odplačna, saj je podjetje v projekt vložilo 80.000 evrov in zagotovilo javnim zavodom brezplačen dostop do spleta.

Da je bila služnost odplačna in da sta obe strani izpolnili medsebojne obveznosti, je pred dnevi potrdilo Okrožno sodišče v Kopru. “Četudi bi bilo ugotovljeno, da je služnost dejansko neodplačna, ničnosti ne bi bilo dopustno ugoditi, ker se na ničnost sklicuje občina, ki je oziroma bi sama prekršila zakon, saj občinskega premoženja ne bi smela neodplačno obremeniti,” je pojasnila sodnica Anica Posega Čeč.

Opozorila je še, da optična vlakna in kabli, v katerih so, niso (več) v lasti Studia Proteus, pač pa v lasti javnih ustanov, zato jih lokalni operater ne more odstraniti, saj bi s tem posegel v lastninsko pravico teh ustanov oziroma občine kot njihove ustanoviteljice.

Sodba sicer še ni pravnomočna, saj se lahko obe strani nanjo pritožita. Kot nam je povedal občinski predstavnik službe za stike z javnostmi Milan Štulc, jo še preučujejo, v kratkem pa se bodo odločili, ali se bodo nanjo pritožili ali ne.

“Razsodba je bila pričakovana,” pa je razplet komentiral Zakarija, ki je že leta 2010 menil, da naj bi bilo v ozadju tožbe zgolj maščevanje zaradi njegove zahteve za revizijo drugega projekta izgradnje optične napeljave, ki ga je izpeljala postojnska občina. Občinska svetnika Uroš Petohleb in Iztok Podbregar sta tedaj opozorila, da je občina za devetmilijonski posel izbrala podjetje Valtel, ki so ga lastniki ustanovili šele mesec dni po javnem razpisu, imelo je minimalni ustanovitveni kapital, bilo je brez zaposlenih, brez potrebnih referenc in brez bančne garancije. Zaradi žaljivih obdolžitev je oba svetnika doletela tožba, razsodba o tem bo znana v kratkem.

LORI FERKO


Najbolj brano