Občina Postojna po novem subvencionira kastracijo in sterilizacijo mačk

V postojnski občini so se odzvali na priporočila in opozorila ljubiteljev živali ter sprejeli ukrepe, s katerimi želijo zmanjšati število zapuščenih in pozabljenih mačjih mladičev. S subvencioniranjem veterinarskih storitev lastnike hkrati vzpodbujajo in jim trkajo na vest.

Ne le, da so “izginotja” mladičev, ki jih ob njihovem rojstvu zakrivijo lastniki, nehumana in kazniva, pač pa so tudi trpeča bolečina za mačje mamice. Postojnčani lahko zato od danes to preprečijo in svoje mačke sterilizirajo zgolj po polovični ceni. Foto: Lori Ferko
Ne le, da so “izginotja” mladičev, ki jih ob njihovem rojstvu zakrivijo lastniki, nehumana in kazniva, pač pa so tudi trpeča bolečina za mačje mamice. Postojnčani lahko zato od danes to preprečijo in svoje mačke sterilizirajo zgolj po polovični ceni. Foto: Lori Ferko

POSTOJNA> Postojnčani lahko od danes naprej pa vse do porabe zagotovljenih finančnih sredstev svoje mačke in mačkone odpeljejo do domače veterinarske postaje ali bolnice za živali, kjer bodo kastracijo ali sterilizacijo njihovih ljubljenčkov opravili pod bistveno ugodnejšimi pogoji. Ceno so namreč poleg občine pomagali znižati tudi izvajalci sami, tako da lastniki po novem za poseg plačajo le 34 evrov in 80 centov.

Lastniki dolžni sterilizirati svoje kosmatince

Na občini želijo na ta način zmanjšati število prostoživečih živali in obenem prihraniti stroške za oskrbo zapuščenih mačk in njihovih mladičev, ki jih brezvestni lastniki po tem, ko jim ne morejo najti novega doma, zavržejo. Ti se nato, prepuščeni sami sebi, nebogljeni in nemočni, znajdejo daleč od oči in srca ljudi, bodisi nekje v gozdu bodisi v mestnih središčih, kjer so zaradi svoje nezaželenosti včasih tudi tarča maltretiranja in zastrupitev. Pristanejo pa v celo bližini cest, (ne)namerno izpostavljeni smrti pod kolesi drvečih avtomobilov.

Takšnim neodgovornim dejanjem se je po robu postavila postojnska občina, povezana z novoustanovljenim Društvom za zaščito živali Postojna (DZŽPO), ki opozarja, da je preprečevanje rojstev nezaželenih živali za lastnike pravzaprav obveza po 11. členu zakona za zaščito živali. Usmrtitev in namerna zapustitev pa kaznivo dejanje.

A ker namesto palice bolje deluje korenček, vsem lastnikom mačk širokosrčno ponujajo roko in preventivno zaščito s sterilizacijo, ki preprečuje ne le razmnoževanje, pač pa tudi zmanjšuje širjenje bolezni. Člani društva pa bodo vsem tistim, ki nimajo možnosti obiska veterinarja ali prevoza živali, priskočili na pomoč tudi pri tem.

Pomagajte vzgajati čuteče ljudi

“Občane hkrati prosimo, da društvu sporočijo lokacije kolonij prostoživečih mačk v občini, saj jih bomo le na ta način lahko učinkovito registrirali in s tem prispevali k omejevanju nenadzorovanega razmnoževanja,” nagovarja Silva Bajc, predsednica društva, ki bo odslej opozarjalo na nedopustno ravnanje z živalmi, in skrbelo, da odvzete, zavržene in zapuščene živali dobijo novega in odgovornega skrbnika. Svoje prostore za delovanje in zavetišče so dobili v postojnski bolnici za živali.

Kot je ob ustanovitvi DZŽPO v prvih junijskih dneh dejala Bajčeva, je ena izmed njihovih nalog tudi seznanjanje javnosti s področjem zaščite lastniških živali in z različnim izobraževanjem ter vzgajanjem pravilnega odnosa do živali, predvsem najmlajših, da bodo postali odgovorni in ljubeči skrbniki psov, muc in drugih hišnih ljubljenčkov.

“Društvo bo skušalo kar najbolje poskrbeti tudi za tiste živali, ki jih ni mogoče socializirati in jim najti doma, predvsem z odlovom, veterinarskim pregledom in oskrbo, sterilizacijo in kastracijo ter vrnitvijo v njihovo okolje,” je še dodala Bajčeva.

LORI FERKO


Najbolj brano