Občani so na preži

Na območju bioplinarne je bilo včeraj dokaj spokojno. In brez nevšečnih vonjav. Bistričani upajo, da bo tako tudi ostalo, saj republiška okoljska agencija lastniku naprave, družbi Bio futura, ni dala pozitivnega mnenja za pridobitev uporabnega dovoljenja, inšpektor pa jim je izrekel prepoved obratovanja in sprejemanja odpadkov.

Če se bodo v bioplinarni še kdaj pregrešili in kljub prepovedi gradbenega inšpektorja zagnali napravo, bodo cisternam za odvoz odpadkov cesto fizično zaprli občani. Foto: Lori Ferko
Če se bodo v bioplinarni še kdaj pregrešili in kljub prepovedi gradbenega inšpektorja zagnali napravo, bodo cisternam za odvoz odpadkov cesto fizično zaprli občani. Foto: Lori Ferko

ILIRSKA BISTRICA> Kot so nam povedali na inšpektoratu za promet, energetiko in prostor, je njihov gradbeni inšpektor 18. julija letos investitorju Bio Futuri zabičal, da morajo v štirih mesecih po vročitvi inšpekcijske odločbe prenehati uporabljati bioplinsko napravo v Ilirski Bistrici. Ta rok se je včeraj iztekel.

Kot smo že poročali, je Komunalno podjetje Ilirska Bistrica v septembru ukrepalo zoper bioplinarno in prekinilo dobavo vode zaradi neplačanih računov. Še pred tem pa je Bio futuri uspelo z odplakami zamašiti centralno čistilno napravo. Po besedah tehničnega direktorja javnega podjetja Komunala Igorja Batiste je analiza vzorca onesnažene vode pokazala na 904 enote aminijevega dušika, medtem ko je dopustna meja 200 enot. Na Agenciji RS za okolje, kjer niso izdali pozitivnega mnenja za pridobitev uporabnega dovoljenja za bistriško bioplinarno, so zato ocenili, da bi morali pridobiti okoljevarstveno dovoljenje za obratovanje naprav, ki lahko povzročajo obremenjevanje okolja večjega obsega, saj so na dan predelovali več kot deset ton odpadkov, ki se uvrščajo med živalske stranske proizvode in niso namenjeni prehrani ljudi.

“Pri pristojni upravni enoti je gradbeni inšpektor že opravil poizvedbo o morebitnem izdanem uporabnem dovoljenju in pridobil podatek, da ni izdano. Zakon določa, da v primeru, ko investitor naloženih ukrepov ne izpolni, inšpektor uvede izvršilni postopek, v katerem s prisilnimi sredstvi zagotovi izvršitev naloženih ukrepov,” so še pojasnili.

Gradbeni inšpektor bo zato v prihodnjih dneh opravil kontrolni ogled na terenu in preveril, ali Bio Futura spoštuje prepoved. Če temu ne bo tako, bo zoper podjetje uvedel izvršilni postopek, v katerem je zagrožena denarna kazen v višini od 125.000 do 200.000 evrov. Če se bodo tudi po tem požvižgali na njegove besede, bo z enakim kaznovanjem nadaljeval, dokler seštevek denarnih kazni ne doseže desetkratnega zneska zagrožene denarne kazni.

V bioplinarni, kjer so prav v teh dneh znova objavili oglas za prosto delovno mesto, v katerem iščejo vzdrževalca in upravljavca naprave - iz česar je mogoče slutiti, da bodo v uporniškem duhu nadaljevali z zbiranjem in predelavo odpadkov -, so bili včeraj za pojasnila nedosegljivi.

Civilna iniciativa, ki je do danes zbrala že 1600 podpisov pod peticijo za zaprtje ene izmed največjih onesnaževalk njihovega okolja, pa je v pripravljenosti na znak župana Emila Rojca. Ta je napovedal, da bodo - če bo inšpektor po obisku potrdil, da sporna naprava po 19. novembru obratuje brez dovoljena - na potezi občani, da fizično zaprejo cestni dostop do bioplinarne.

LORI FERKO


Najbolj brano