Novo življenje za stara oblačila

V Postojni so na več lokacijah postavili zabojnike za stara oblačila, ki bodo nadaljevala pot v reciklažo. V kolikor pa so oblačila še uporabna, pa jih radi sprejmejo tudi na Rdečemu križu.

Velik rumen zabojnik za stara oblačila stoji tudi v Prestranku
Velik rumen zabojnik za stara oblačila stoji tudi v Prestranku 

POSTOJNA> Novi, rumeni zabojniki za stara oblačila, so postavljeni na štirih ekoloških otokih v mestu, v Stari vasi in Prestranku. Namenjeni so za stara oblačila, ki gredo v reciklažo. Vanje se lahko odlaga obleke, blago iz naravnih materialov, igrače iz blaga, obutev in torbe.

Lokacije zabojnikov: Tržaška cesta (pri nekdanjem motelu Proteus), Titova cesta (pri pokopališču), Ulica Franca Smrduja (pri trgovini Tuš), Prestranek - ulica Padlih borcev (pri nekdanji trgovini), Stara vas (zbirni center).

Prepovedano pa je odlaganje umazanih in strganih oblačil, pa tudi krp, prešitih odej in preprog. “Zbrani tekstil gre v predelavo pri uradno registriranem izvajalcu,” je za PN včeraj zatrdil Gregor Kranjec v imenu družbe Publicus, ki skrbi za odpadke v občinah Postojna in Pivka.

Za dobro ohranjena oblačila, ki so primerna za ponovno uporabo, pa sta v Postojni dve možnosti: Rdeči križ in Karitas. Prvi oblačila sprejema na Kolodvorski 5b vsak dan med 7. in 15. uro. Oblačila morajo biti čista in ne smejo biti raztrgana ali poškodovana. Ni pa oblačil pred oddajo treba nositi v kemično čistilnico, poudarjajo. Potreb je veliko, saj letno razdelijo okoli devet ton oblačil.

Spomladanska akcija zbiranja kosovnih odpadkov v občini Postojna se bo začela 20. marca. Na posameznih mestih bodo po tri dni postavljeni posebni zabojniki.

Druga možnost je Karitas, kjer pa trenutno nimajo velikih potreb po oblačilih, saj imajo skladišče polno in dobivajo oblačila tudi iz Italije. Tudi oni radi pomagajo vsakomur, ki potrebuje oblačila. Največje so potrebe po odejah, perilu, brisačah, otroških in športnih oblačilih. “V zadnjih mesecih se je število ljudi, ki potrebujejo pomoč, povečalo,” je povedal Marjan Geržina. Najbolj ekološko seveda je, kot zagotavljajo okoljski aktivisti, da odpadnih oblačil niti ne ustvarjamo. Zato svetujejo, naj manj kupujemo in obleke dlje časa nosimo. TINO MAMIĆ


Najbolj brano