Nova svetila za varstvo jamskega okolja

S podpisom pogodbe med Javnim zavodom Park Škocjanske jame in družbo Cestno podjetje Koper d. d. se je včeraj začela nujna obnova nekaterih poti v jami in začetek prenove sprejemnega centra parka v Matavunu.

Pogodbo za izvajanje obnovitvenih del v jami so podpisali (z leve) Gordana Beltram, Vlado Švab in Damijan Rupnik Foto: Bogdan Macarol
Pogodbo za izvajanje obnovitvenih del v jami so podpisali (z leve) Gordana Beltram, Vlado Švab in Damijan Rupnik Foto: Bogdan Macarol

MATAVUN > Park Škocjanske jame (PŠJ), ki več kot polovico potrebnih sredstev za osebje, vzdrževanje in razvoj pridobi na razpisih in s tržno dejavnostjo, je slavil že v maju, ko so z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo podpisali pogodbo za investicijo, namenjeno dvigu konkurenčnosti turističnega gospodarstva, poimenovano Obnova turističnih poti in kontrole vstopa v Tihi in Šumeči jami ter prva faza prenove sprejemnega centra v Matavunu.

V lanskem letu je bilo v PŠJ 101.000 jamskih obiskovalcev, letos pa do sedaj že 24.000. “To dosegamo z razporeditvijo skupin prek celega leta, delno pa nam gre na roke tudi vreme - sedaj je veliko vode, ki v jami omogoči posebno doživetje,” je povedala Beltramova. V strukturi gostov je največ Italijanov, sledijo jim Nemci, Čehi, Madžari, Izraelci in Avstrijci, povečuje se tudi obisk iz Japonske in Tajvana, vmes so tudi Američani, Kitajci in Indijci. Park se promovira na sejmih in strokovnih srečanjih ter prek turističnih agencij. Spletna rezervacija obiska jame je še v izdelavi, vendar jih turisti najdejo tudi zaradi vključenosti v Skupnost naravnih parkov Slovenije. Park je aktiven na lokalni ravni, sodeluje v medobčinski koordinaciji za turizem na Krasu in Brkinih, in tudi na globalni. Najnovejša promocija, ki z glasovanjem poteka na naslovu www.virtualtourist.com, parku omogoča, da se uvrsti med osem svetovnih čudes.

Aktivnosti, ki bodo potekale vzporedno s turističnim obiskom, obsegajo celovito zamenjavo osvetlitve jame z LED svetili. Nova osvetlitev zajema pohodno diskretno svetlobo tlakovanih poti z LED trakovi in ambientalno osvetlitev jamskih dvoran, mostov, kapnikov in kanjona Reke.

Skrbijo za netopirje

Medtem ko bodo pripravljalna dela začeli naslednji mesec, bodo izvedbena dela v Svetinovi in Rudolfovi dvorani prišla na vrsto šele po končani gnezditvi netopirjev, to je od začetka avgusta do sredine oktobra. Dela v Tihi jami bodo izvajali med januarjem in majem 2014, v Šumeči jami pa od avgusta do konca oktobra 2014, ko mora biti zaključena celotna investicija.

Z novo razsvetljavo bomo zmanjšali vplive na nezaželeno rast alg in mahov v jami ob lučeh, segrevanje jame ter zmanjšali porabo električne energije in s tem stroške osvetlitve do 70 odstotkov,” je razložil Črtomir Pečar, ki je skupaj z Bogdanom Oparo skrbnik pogodbe z izvajalcem s strani parka. Dela bodo zajemala tudi ureditev turističnih poti, stopnic, podpornih zidov in odvodnjavanja na vseh tistih delih poti, ki jih še niso obnovili, ter zamenjavo kovinske ograje z novo, tako imenovano “Škocjansko ograjo” iz peskanih kovinskih stebričkov in prečk v skupni dolžini približno 900 metrov.

Park zaposluje 22 javnih uslužbencev, ki so plačani iz državnega proračuna. Zlasti v sezoni jim priskočijo na pomoč še občasni sodelavci, strokovnjaki in študenti, ki jih plačujejo iz tržnih dejavnosti ali prek projektov. Vsi skupaj delajo po potrjenem letnem načrtu parka, medtem ko je v medresorski obravnavi še (vedno) petletni upravljalski načrt.

Dela v jami izziv za gradbenike

“Ta dela, ki predstavljajo nadaljevanje obnove jamske infrastrukture, so ocenjena na 925.000 evrov. V okviru dodeljenih nepovratnih javnih sredstev je delež evropskega sklada za regionalni razvoj 85 odstotkov, delež proračuna Slovenije pa 15 odstotkov upravičenih stroškov,” je ob včerajšnjem podpisu pogodbe z izvajalcem del povedala direktorica parka Gordana Beltram. Na javnem razpisu izbrano družbo Cestno podjetje Koper (CPK) sta zastopala Vlado Švab, direktor za tehnično področje, in Damijan Rupnik, direktor za marketing. “Delo v jamskem in zavarovanem okolju predstavlja za nas nov izziv, ki mu bomo kos tako z ljudmi kot tudi z opremo,” napoveduje Švab.BOGDAN MACAROL


Najbolj brano