Nepravilnosti ne ovirajo izbiranja direktorja

V ponedeljek bo svet javnega zavoda Park Škocjanske jame obravnaval poročilo o nadzoru, ki ga je v zavodu opravilo ministrstvo za okolje. Zaradi ugotovljenih nepravilnosti je ministrstvo priporočilo svetu, naj ustavi postopek imenovanja direktorja za nov mandat.

Marjutka Hafner: “Ne vidim nobene zakonske omejitve, da bi postopek imenovanja direktorja svet ne peljal naprej.”
   Foto: Lea Kalc Furlanič
Marjutka Hafner: “Ne vidim nobene zakonske omejitve, da bi postopek imenovanja direktorja svet ne peljal naprej.”  Foto: Lea Kalc Furlanič

MATAVUN > Toda svet bo postopek nadaljeval, čeprav je med kandidati tudi dosedanja direktorica, odgovorna za te nepravilnosti.

“Ne vidim nobene zakonske omejitve, da bi postopek imenovanja direktorja svet ne peljal naprej,” je odgovorila predsednica sveta Marjutka Hafner na naše vprašanje, ali se ji kot sklicateljici ponedeljkove seje sveta ne zdi nekoliko nenavadno, da ta nadaljuje s postopkom izbire direktorja.

Kandidira z bremenom odgovornosti

Med štirimi kandidati za direktorja javnega zavoda Park Škocjanske jame (PŠJ) je namreč tudi dosedanja direktorica Gordana Beltram, ki jo “bremenijo” nepravilnosti pri poslovanju tega zavoda.

Hafnerjeva je še povedala, da je na ponedeljkovo sejo najprej uvrstila poročilo o pregledu poslovanja v PŠJ in šele za njim točki o izboru direktorja.

60-stransko poročilo o rednem pregledu, ki ga je v PŠJ opravilo pristojno Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, so svetniki prejeli skupaj z vabilom na sejo, za razpravo o njem pa bodo glede na dnevni red imeli dobro uro časa. Ob tem bo prisotna tudi direktorica PŠJ Gordana Beltram, ki naj bi po besedah Hafnerjeve pripravila seznam začetih in načrtovanih ukrepov za odpravo nepravilnosti v poslovanju zavoda.

Ovaditi bi morali kar sebe

Ministrstvo je med glavnimi nepravilnostmi navedlo drobljenje javnih naročil za obnovo informacijskega centra v PŠJ, vredno 48.000 evrov, in s tem očitno privilegiranje le enega izvajalca. Poleg ega je ugotovilo nepravilnosti pri izplačevanju plač in dodatkov k plačam ter neažurirane notranje akte.

Upravi parka je za odpravo nepravilnosti določilo tri ali šest mesecev časa, pa tudi prijavo ustreznim organom, če bi v upravi ugotovili, da niso spoštovali zakonodaje.

Svet zavoda prelaga odgovornost

Kako je prejšnji svet zavoda, ki je deloval do imenovanja novega oktobra letos, nadziral poslovanje PŠJ, smo vprašali nekdanjo predsednico Suzano Zupanc-Hrastar. Zanimalo nas je, ali je svet pod njenim vodstvom preverjal postopke, pri katerih so našli nepravilnosti, kdo je podpisan pod pogodbe in kdo je pridobival ponudnike za izvajalska dela.

A namesto jasnih odgovorov smo dobili le pohvale o delu PŠJ ter navedek iz zakonskih členov, po katerem vso odgovornost prelaga na upravo: “Zakon o PŠJ določa, da direktor organizira in vodi strokovno delo, delo in poslovanje zavoda, predstavlja in zastopa javni zavod in je odgovoren za zakonitost in strokovnost dela javnega zavoda.”

Podobno nam je odgovorila tudi predstavnica Občine Divača v svetu Lilijana Kocjan Žorž. Ni običajno, da bi svet zavoda dvomil v zakonitost izpeljave katerega koli postopka; to izvaja pristojno ministrstvo, je povedala Kocjan Žorževa, o izsledkih nadzora pa: “Izsledki so obširni. Povsem običajno je, da nadzor odkrije določene napake oziroma pomanjkljivosti. Naloga vodstva je, da s programom ukrepov le-te v danem roku odpravi, v primeru hujših kršitev pa je prav, da se terja tudi odgovornost. Kljub temu v tem trenutku ne želim prejudicirati izsledkov nadzora, dokler poročila ne obravnava svet zavoda, ki bo dal možnost zagovora in pojasnjevanja stanja odgovorni osebi - direktorici.”

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano