Nekatere hiške bodo tudi obnovili

Pod okriljem Društva Univerza za tretje življenjsko obdobje je raziskovalec in publicist Boris Čok v petek vodil ogled in razložil vse o zgodovini in gradnji kamnitih hišk v zaledju Gorjanskega. Do sedaj je na Krasu evidentiral že 230 hišk.

Zavedanje o pomenu kraških kamnitih hišk se postopoma širi med ljudmi, velike zasluge pri tem ima Boris Čok iz Lokve (drugi na desni) Foto: Bogdan Macarol
Zavedanje o pomenu kraških kamnitih hišk se postopoma širi med ljudmi, velike zasluge pri tem ima Boris Čok iz Lokve (drugi na desni) Foto: Bogdan Macarol

GORJANSKO > Velik poznavalec tehnike suhe gradnje zidov in hišk na Krasu ter kulturnega izročila Boris Čok iz Lokve je z Društvom Univerza za tretje življenjsko obdobje začel sodelovati lansko leto. “Do sedaj smo spoznavali kulturno krajino, kamnito dediščino portalov in simbole, staroversko izročilo, posebno pozornost pa smo namenili prav hiškam. V okolici Gorjanskega so po namenu večinoma poljedelske, manj pa pastirske,” je povedal.

Na tokratnem ogledu je osmim članom društva in njihovim pridruženim simpatizerjem predstavil tri hiške ter ob tem razložil, kako in zakaj so bile tako zgrajene ter o njihovem namenu in pomenu v kulturni krajini Krasa. “V prihodnje bomo z njim nekatere tudi popravili ali obnovili, seveda s privolitvijo lastnikov,” je napovedala Nadja Mislej Božič, predsednica društva.

“Evidentiral sem 230 hišk, čedalje pogosteje se mi javljajo ljudje s celotnega Krasa, tako v Sloveniji kot v Italiji, in me obveščajo, koliko jih je na njihovem območju, tako da se to število veča. Po moji oceni jih je vsaj 1000, tako sklepam predvsem zato, ker so nekatera območja še neraziskana in nimam podatkov,” je Čok napovedal, kako napreduje njegovo pionirsko delo o teh pomembnih ostalinah prejšnjih generacij na Krasu, ki naj bi v nekaj letih izšlo tudi v pisni obliki.

BM


Najbolj brano