Ne vedo še, za koliko bi se “zmanjšali”

Ali bodo imeli v divaški občini v prihodnje nov volilni sistem in manjše število občinskih svetnikov, ostaja odprto vprašanje. Svetniki se namreč pred včerajšnjo občinsko sejo o tem niso mogli zediniti, zato je župan na njihov predlog to točko umaknil z dnevnega reda.

Po kakšnem volilnem sistemu bodo volili v divaški občini, bo znano šele decembra Foto: Bogdan Macarol
Po kakšnem volilnem sistemu bodo volili v divaški občini, bo znano šele decembra Foto: Bogdan Macarol

DIVAČA > Občina Divača mora do konca leta sprejeti nov statut, ker je v nekaterih točkah neusklajen z zakonodajo. Ob tem so občinska uprava in svetniki nameravali zmanjšati tudi število članov občinskega sveta in tako je v predlogu, ki je bil na dnevnem redu za sinočnjo sejo, zapisano, da šteje divaški občinski svet 12 članov, medtem ko jih zdaj sedi v občinski dvorani 15. Ker pa občinskega statuta občina ne spreminja vsak dan, so v Divači tehtali tudi možnost, da bi hkrati z zmanjšanjem števila svetnikov spremenili tudi volilni sistem. Če bi namreč zmanjšali število svetnikov še za enega, bi lahko volili po večinskem volilnem sistemu.

Volilci za večinski volilni sistem

Temu so bolj naklonjeni tudi volilci, je pokazala anketa med divaškimi občani, saj se jih je od 270, kolikor jih je izpolnilo anketo, kar 264 izreklo za večinski sistem in le šest za proporcionalni, po katerem volijo zdaj.

Pod vtisom teh izidov se je nekaj svetnikov že dogovorilo, da bi na včerajšnji seji z amandmajem predlagali uvedbo večinskega volilnega sistema. Toda na ponedeljkovem neuradnem sestanku se o tem niso zedinili, zato je včeraj skupina svetnikov predlagala, da si vzamejo še nekaj časa za razmislek in divaški župan Drago Božac je na njihovo pobudo to točko umaknil z dnevnega reda. Ob tem pa je namignil, da se občini vendarle obeta večinski volilni sistem, a da je bolje vse še temeljito premisliti, predvsem zato, ker bi morali sočasno z novim volilnim sistemom na novo določiti tudi volilne enote.

Dvanajst, enajst ali devet svetnikov?

Zakaj se o tem niso mogli zediniti, saj so temo načeli že pred nekaj meseci, kroži več neuradnih razlag. Najverjetnejša se zdi skrb nekaterih svetnikov, da bi z ukinitvijo štirih svetniških mest izgubili manevrski prostor za zastopanje interesov svoje volilne baze.

Manj občinskih svetnikov za občino pomeni sicer prihranek, za svetnike pa večjo izpostavljenost. Volilci namreč po večinskem volilnem sistemu ne glasujejo več za politične stranke in liste, ampak za osebe - kandidate. Možno pa je tudi, da z novim statutom ohranijo proporcionalni volilni sistem, vendar število svetnikov zmanjšajo na 12. Za to se ogreva del svetnikov, medtem ko večji del (neuradno) zagovarja večinski sistem in enajst ali devet svetnikov. Na slednje so včeraj nakazovale tudi županove besede.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano