Ne le zavodi, ceneje bi se lahko greli tudi stanovanjski bloki

Z lesno biomaso iz kotlovnice ob Cesti v Staro vas v Postojni se je prek toplovodnega omrežja do zdaj ogrevalo pet javnih zgradb. Po novem pa bi se lahko nanjo priključili tudi okoliški stanovanjski bloki, saj bo koncesionarsko podjetje toplarno posodobilo z novo pečjo, filtrom prašnih delcev in višjim dimnikom.

S skupno kotlovnico za kurjenje lesnih sekancev oziroma odpadnih drevesnih vej, lubja in gradbenega lesa se v Postojni že dve kurilni sezoni ceneje grejejo javni zavodi, med njimi vrtec, srednješolski center, zdravstveni dom, porodnišnica in Osnovna Foto: Lori Ferko
S skupno kotlovnico za kurjenje lesnih sekancev oziroma odpadnih drevesnih vej, lubja in gradbenega lesa se v Postojni že dve kurilni sezoni ceneje grejejo javni zavodi, med njimi vrtec, srednješolski center, zdravstveni dom, porodnišnica in Osnovna Foto: Lori Ferko

POSTOJNA > Za gradnjo kotlovnice na lesno biomaso, toplovodni sistem, upravljanje, vzdrževanje in prodajo energije je postojnska občina v zameno za dajatev v višini dveh odstotkov prodane energije podeLila 20-letno koncesijo postojnskemu podjetju Energetika Dolenc. To je pred dvema letoma za naložbo odštelo 1,5 milijona evrov, od tega mu je polovico sofinanciralo ministrstvo za gospodarstvo.

Stanovanje s 55 kvadratnimi metri bi z lesno biomaso na zimsko kurilno sezono namesto dosedanjih 540 evrov plačalo 410 evrov.

Pet zavodov

Zaradi znižanja stroškov ogrevanja in zmanjšanja onesnaževanja okolja so na daljinski sistem, v katerem toploto z izgorevanjem oddajajo lesni sekanci oziroma odpadne veje, lubje, krošnje in gradbeni les, že priključene javne zgradbe v okolici kotlovnice: vrtec, šolski center, zdravstveni dom, porodnišnica in osnovna šola Antona Globočnika.

Z letošnjo zimo pa se jim lahko pri gretju na račun obnovljivih virov energije pridružijo še večstanovanjske stavbe iz bližnjega blokovskega naselja, v katerih se stanovalci trenutno grejejo s precej dražjim kurilnim oljem. Priklop jim bo omogočila nova, 1,2 milijona evrov vredna investicija, s katero se koncesionar poteguje za evropska sredstva. Ali mu bo uspelo, bo znano do konca decembra.

Prašni delci petkrat pod normativi

“Glede na predvideno širitev bomo tehnologijo izboljšali tako, da bomo zagotovili tehnološko najsodobnejše rešitve z vgradnjo opreme, kot je zmogljiv filter prašnih delcev, in s postavitvijo višjega, bolj oddaljenega dimnika. Tehnologija se bo uporabila za nove in obstoječe peči,” je povedal direktor koncesionarskega podjetja Borut Dolenc.

Po njegovih besedah ima kotlovnica vse ustrezne meritve in zadošča vsem standardom glede izpustov, vendar želijo z novo naložbo prisluhniti vsem tistim, ki so imeli pomisleke glede prašnih delcev. Z novim filtrom bo izpust upadel pod 20 miligramov na kubični meter izpuhanega zraka. “S tem bodo izpusti prašnih delcev v zrak petkrat nižji od zakonsko zahtevanih,” je poudaril Dolenc.

Vsem zainteresiranim bodo ponudili brezplačen priklop, kar pomeni, da bodo do vsakega bloka pripeljali novi toplovod in podpostajo. “S priklopom ne posegamo v obstoječi sistem ogrevanja, zato lahko v primeru, da pride do razdrtja pogodbe med dobaviteljem in odjemalcem energije, še vedno uporabljajo staro kurjavo, ki so jo imeli pred priklopom,” je pojasnil Dolenc.

Greli bi se ceneje

Nejevoljni stanovalci, ki se počutijo opeharjeni zaradi poslovanja svojih upravnikov in previsokih računov za kurivo (kljub temu, da v dolgih zimskih dneh zmrzujejo), bi se tako izognili sedanjemu sistemu vnaprejšnjega plačevanja za nakup kurilnega olja.

“Za stanovalce to pomeni, da jim odpadejo vsi fiksni stroški kurilnice, ki znašajo od 7000 do 10.000 evrov na kurilnico v eni sezoni zaradi plačila kurjača, dimnikarja, vzdrževalca, upravljalca, elektrike in vode, saj za ogrevanje po novem skrbimo mi kot koncesionarji, ki v tem primeru neposredno izdajamo račune odjemnikom toplote,” je pojasnil Dolenc in dodal, da bi z novim načinom ogrevanja stanovalci lahko prihranili od 15 do 25 odstotkov oziroma od 4000 do 6000 evrov vsak stanovanjski blok.

Odjemalci bi plačali le porabljeno energijo za pretekli mesec, obračunano po dejanski porabi na kalorimetru. Na primer: za ogrevanje 55 kvadratnih metrov velikega stanovanja bi namesto dosedanjih 540 evrov za celo sezono plačali 410 evrov. In kljub manjšemu plačilu bi imeli uporabniki boljše ogrevanje, zagotavlja Dolenc. LORI FERKO


Najbolj brano