Naši krasoslovci jim bodo pomagali do boljše vode

Inštitut za raziskovanje Krasa v Postojni, ki deluje v okviru Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti, je v teh dneh obiskala kitajska delegacija.

Predstojnik Inštituta za raziskovanje krasa Tadej Slabe (na fotografiji v sredini) je včeraj podpisal sporazum o sodelovanju pri raziskovanju krasa s kitajskimi predstavniki Raziskovalnega središča uprave turističnega centra Kamnitega gozda in Foto: Lori Ferko
Predstojnik Inštituta za raziskovanje krasa Tadej Slabe (na fotografiji v sredini) je včeraj podpisal sporazum o sodelovanju pri raziskovanju krasa s kitajskimi predstavniki Raziskovalnega središča uprave turističnega centra Kamnitega gozda in Foto: Lori Ferko

POSTOJNA > Srečanje so včeraj sklenili s sporazumom med slovenskimi in kitajskimi krasoslovci o nadaljnjem sodelovanju pri raziskovanju krasa.

Sporazum so včeraj podpisali Tadej Slabe, predstojnik Inštituta za raziskovanje krasa iz Postojne, Liu Hong, dolgoletni sodelavec slovenskih krasoslovcev in vodja krasoslovnega laboratorija na oddelku za geografijo junanske univerze, ter vodstvo Raziskovalnega središča turističnega centra Kamnitega gozda.

S postojnsko pomočjo na Unescov seznam

Vse tri ustanove bodo na Kitajskem sodelovale pri raziskovanju krasa in poučevanju krasoslovja. Zanimivo bo tudi sodelovanje pri načrtovanju razvoja enega mednarodno najpomembnejših kraških turističnih središč - Kamnitega gozda v provinci Junan na Kitajskem. Tega na leto obišče do 3,5 milijona turistov, s postojnsko pomočjo pa je bil uvrščen tudi na Unescov seznam svetovne dediščine.

Sicer pa je postojnskemu inštitutu v sodelovanju z junansko univerzo lani uspelo ustanoviti mednarodno središče za raziskovanje krasa in z njim laboratorij za proučevanje kraških voda.

Z raziskavami do boljše pitne vode

Za raziskovalno središče in laboratorij so dobili pol milijona evrov finančne podpore vodstva province v Junanu za nabavo laboratorijske opreme in opreme za terensko delo pri projektu postavitve raziskovalnih postaj na treh različnih kraških območjih; na tropskem krasu na jugu Junana, v okolici Kunminga in na severu dežele, proti tibetanskemu platoju, kjer bodo preverili značilnosti pretakanja voda v vodonosnikih.

Kot je včeraj pojasnil predstojnik postojnskega inštituta Tadej Slabe, je Kunming, glavno mesto Junana, gosto naseljeno, zato potrebujejo za oskrbo veliko pitne in druge vode. Po drugi stani pa gosta poseljenost tudi obremenjuje okolje in povzroča, da so vode, ki jih želijo ohraniti - da bi jih lahko čim več zajeli za vodooskrbo -, izpostavljene velikemu pritisku.

“Mi bomo zato prek raziskovalnih postaj skušali ugotoviti, kako se vode pretakajo skozi različne vrste krasa,” je napovedal Slabe. In ti izsledki bodo podlaga za naslednje ukrepe za zagotavljanje boljše kakovosti vode.

Študij krasoslovja se je dobro prijel

Na postojnskem inštitutu, kjer pod okriljem novogoriške univerze že enajsto leto izvajajo podiplomski doktorski študij krasoslovja, pa se zavzemajo tudi za razširitev tega programa na Kitajsko. V Kunmingu tako nameravajo razpisati nekaj prostih mest, da bi se lahko kitajski študentje pod slovenskim mentorstvom izobraževali doma in raziskovali svoj kras. “Pozneje pa bi lahko študij krasoslovja Kitajci razvijali samostojno,” je dejal predstojnik inštituta, ki bo na Daljnem vzhodu pomagal tudi pri trajnostnem razvoju Kamnitega gozda. LORI FERKO


Najbolj brano