Namesto lepega Brinja hrup tovornjakov in stare barake

Ob nakopičenih problemih z neurejeno okolico in motečim prometom, ki se odvija tik pod njihovimi balkoni, so se stanovalci blokov na Istrski cesti v Kozini obrnili po pomoč najprej na občinsko upravo, nato pa še na naš časopis.

Po ozki ulici brez pločnikov, tik ob blokih, drvijo Gatisove cisterne. V Gatisu so obljubili, da jih bodo preusmerili na drugo cesto ali da bodo vozile počasneje. Foto: Bogdan Macarol
Po ozki ulici brez pločnikov, tik ob blokih, drvijo Gatisove cisterne. V Gatisu so obljubili, da jih bodo preusmerili na drugo cesto ali da bodo vozile počasneje. Foto: Bogdan Macarol

KOZINA > In kaže, da bodo, prav po zaslugi javnosti, te probleme zdaj začeli reševati.

Marsikateri kupec stanovanja v novih blokih v soseski Brinje na Kozini se je odločil za življenjsko investicijo v prepričanju, da se bo z družino preselil v miren in lepo urejen kraj. To jim je, navsezadnje, obljubljalo že ime naselja.

“Štiri leta kasneje ugotavljamo, da ta del Kozine sodi med najbolj neurejene dele Kozine, čeprav se razprostira v samem središču naselja,” se je skupina bralcev obrnila po pomoč na naše uredništvo, potem ko je neuspešno poskušala nakopičene probleme rešiti z občinsko upravo.

Barake in azbestne strehe ter drveče cisterne

Stanovalci negodujejo nad nedokončanimi in propadajočimi objekti, ki so ostali v soseščini po stečaju Stavbenika ter nad zapuščenimi barakami nasproti blokov, ki so polne odpadnega materiala bivših gradbincev ter s propadajočo streho iz nevarnega azbesta, ki so zapuščina nekdanjega Kraškega zidarja. V eni od teh stavb naj bi se občasno zadrževala tudi mladina, ki je glasna zlasti v nočnem času.

“Kot da to ne bi bilo dovolj, po ozki ulici, brez razsvetljave in pločnikov, namesto veselih pešcev in kolesarjev drvijo Gatisove cisterne, in to kljub temu, da imajo urejen dovoz z regionalne ceste,” dodajajo stanovalci. Istrska cesta je sicer glavna prometnica, ki jih povezuje s svetom.

“Čeprav so nam prodajalci stanovanj obljubili, da se bo okolica uredila, pa ugotavljamo, da postajajo razmere že nevzdržne,” navajajo kupci stanovanj v svojem protestu.

Porušili bodo barake in zgradili pločnik

Na občini priznavajo, da so jih krajani obvestili o problemih. “Na razgovor sem povabil stanovalko, ki se najbolj angažira pri tej problematiki. S širšo skupnostjo pa se o teh težavah nismo nikoli pogovarjali iz preprostega razloga, ker Krajevna skupnost Kozina ne deluje,” pravi hrpeljsko-kozinski župan Zvonko Benčič Midre.

A stanovalcem kljub temu zagotavlja, da bo občina za del neuporabnih skladišč, ki so v zapuščenih barakah, še letos pridobila gradbeno dovoljenja za rušitev. V naslednjih mesecih pa bodo stanovalci dobili tudi manjkajoči pločnik do knjižnice, še obljublja župan.

Glede hrupa, ki naj bi ga povzročali mladi, pa pojasnjuje: “Na prošnjo kozinskega svetnika stranke Pretresi je občina namenila del prostorov nasproti blokov za potrebe mladih. Če ti kršijo javni red in mir, morajo to reševati zato pristojne službe.” Stanovalci bodo torej morali poklicati na pomoč tudi policijo.

Tudi promet bodo uredil

Na občini iščejo rešitev tudi za promet. “Tako problem s cisternami kot tudi celotna prometna ureditev naselij Hrpelje in Kozina bo predmet odloka o prometni ureditvi, ki ga bomo začeli pripravljati v začetku leta 2014,” je napovedal župan.

Po pojasnila smo se obrnili tudi na šempetrsko podjetje Gatis. Njegova osnovna dejavnost je transport in prodaja naftnih derivatov. “Če bi se krajani obrnili direktno na nas, bi problem že poskušali rešiti. Če obstaja alternativni obvoz, bomo poskušali vozila preusmeriti na pot, ki krajanom Kozine bolj ustreza. Če je ni ali je neprimerna, bomo dali navodilo voznikom, da zmanjšajo hitrost vožnje po Istrski cesti na sprejemljivo. Najbolje pa bi bilo, da se sestanemo in poskušamo najti za vse najboljšo rešitev,” ponuja roko sodelovanja tudi Vasja Peršolja, direktor Gatisa.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano