Najprej je smrdelo, nato so polivali

V občini Ilirska Bistrica je v iztekajočem se letu, poleg zdrah zaradi (ne)podeljevanja priznanj ob občinskem prazniku, v javnosti najbolj odmevalo dogajanje, povezano z bioplinarno: najprej zaradi smradu, nato pa še zaradi gnojevke, ki so jo polivali po travnikih.

Prebivalci Ilirske Bistrice so šli septembra pred biopolinarno  zaradi smradu
Prebivalci Ilirske Bistrice so šli septembra pred biopolinarno zaradi smradu  

ILIRSKA BISTRICA>Smrdeti je začelo že pred enim letom. Sedel sem na kolo in smrad me je pripeljal prav do bioplinarne,” je povedal Rudolf Valenčič, prebivalec Trnovega, kamor je v poletnih dneh, verjetno pa tudi že prej, občasno pod nos butnil “hud smrad po gnilobnem”. Ker občani o bioplinarni niso vedeli ničesar, dokler ni začela obratovati, so se začela porajati vprašanja o primernosti umestitve v naselje, na kar so opozorili sredi septembra, ko je bioplinarno obiskala evropska inšpekcija.

Protest zaradi smradu

Takrat so krajani in člani civilne iniciative Nove ideje za razvoj območja Ilirska Bistrice z mirnim protestom, s transparenti v rokah in z maskah na obrazih opozorili na “neznosen smrad, zaradi katerega ne morejo prezračevati stanovanj, gibanje na prostem v takem smrdečem okolju pa tudi ni prijetno”.

Toda vodstvo podjetja Biofutura je trdilo, da smrad ne prihaja iz njihove bioplinarne: “Probleme imate s kanalizacijo, ne z bioplinarno. Tu imamo biofiltre in podtlačni sistem, ki je stal milijon evrov, in to prav zato, da ni neprijetnega vonja iz hale. Vse ostalo pa je zaprt sistem in ne more nič smrdeti,” se je očitkov o smradu otepal Igor Zmazek, direktor trzinskega podjetja Bio futura, sicer v lasti nizozemskega holdinga. Kratki stik je nato presekal dogovor, da z namestitvijo merilne naprave preverijo, ali se smrad res vije iz bioplinarne ali morda prihaja od kod drugod.

Kaj se obeta v letu 2012? Podjetje Bio futura ima do meseca maja na voljo dovoljenje za poskusno obratovanje, po besedah Igorja Vodopivca pa so se z dokumentacijo že pripravili na to, da ga spremenijo v dovoljenje za nedoločen čas. Bioplinarna torej namerava obratovati. Občani lahko torej le upajo, da brez smradu in zdravju nevarnih stranskih produktov.

Izvirni greh za ljudski nadzor

A premirje ni dolgo trajalo, kajti nezaupanje in sumničenja mnogih, da v bioplinarni in izven nje ne poteka vse tako, kot bi moralo, je potrdil oktobrski pripetljaj v postojnski občini, na cesti Prestranek-Orehek, kjer je Mitja Klanjšek zalotil prevoznika T. A. iz Zgornje Bitnje pri zlivanju okoli 30 kubičnih metrov digestorskega ostanka oziroma biološkega gnojila, ki med občani bolje sliši na ime gnojevka, čeprav to dejansko ni. Slednja je s travnika odtekla v potok, ki se izliva v reko Pivko in napaja vodovodno zajetne Malni, in ker polivanje v bližini vodotokov ni dovoljeno, je okoljski inšpektorat zoper prevoznika in bioplinarno, od koder je gnojevka prišla, uvedel inšpekcijski in prekrškovni postopek.

Civilna družba zbudila inšpekcijo

Ker so temu primeru polivanja gnojevke po travnikih sledili še številni drugi - med njimi mnogi v sumljivih nočnih urah, so postali prebivalci občin Pivka, Postojna in Ilirska Bistrica še bolj pozorni in ob vsakem novem dogodku razburjeni.

Civilna družba, zastopali sta jo skupina za Nove ideje za razvoj območja Ilirska Bistrice in mednarodna organizacija Alpe Adria Green (AAG), je tako o nečednostih začela obveščati policijo in inšpekcijo. Obe ustanovi sta se sprva sicer izmikali, nato pa le začeli opravljati svoje delo. Pri tem je zaradi prelivanja gnojevke pri Globovniku in Podgradu, ki bi lahko ogrozila podtalnico in zdravje prebivalcev, padla tudi prva kazenska ovadba zaradi zavrnitve ukrepanja po uradni dolžnosti.

Salmonela končala polivanje gnojila

V lov za cisterno pri Podtaboru in posledicami njenega izpusta se je spustil tudi bistriški župan Emil Rojc in pri koprskem zavodu za zdravstveno varstvo naročil odvzem vzorcev tekočin in tal. Ti so pokazali na izvor težkih kovin in mineralnih olj.

A tudi to za resno ukrepanje najbrž ne bi bilo dovolj, če ne bi inšpekcija za okolje in prostor ob novembrskem nenapovedanem vzorčenju iztoka bioplinarne v vzorcih odkrila salmonele. Inšpektorica je zato Bio futuri prepovedala zlivanje gnojevke po zemljiščih, v bioplinarni pa so zato zagnali dehidrator za sušenje in kompostiranje trdega blata.

LORI FERKO


Najbolj brano