Najlepša kamnita zgradba izginja pod bagri

”Nihče ne verjame tej pravljici,” so včeraj dejali mimoidoči, ki so si ogledovali rušenje zgodovinskega vodnega stolpa v Divači. V soboto in včeraj je glavnina stolpa že padla pod bagri. Investitor sicer na pritisk javnosti klesane kamne odlaga na drugi strani proge, kjer naj bi stolp spet postavili. A mnogi dvomijo, da se bo to res zgodilo.

... in jih na drugi strani železniških tirov pazljivo zlagajo na deponijo, ki jo bodo ogradili z betonsko zaščito Foto: Marica Uršič Zupan
... in jih na drugi strani železniških tirov pazljivo zlagajo na deponijo, ki jo bodo ogradili z betonsko zaščito Foto: Marica Uršič Zupan

DIVAČA > Zdaj v javnosti že večkrat omenjeni železniški vodni stolp iz leta 1857 so po treh mesecih zaustavitve del v soboto začeli rušiti.

Zavod za varstvo kulturne dediščine oziroma Informacijsko dokumentacijski center za kulturno dediščino (INDOK) pri kulturnem ministrstvu, ki je zadolžen za vpis v register nepremične dediščine, v treh mesecih postopka še ni izpeljal, četudi so pobuda za spomeniško zaščito objekta, strokovna utemeljitev svetnika konservatorja za tehnično dediščino Tadeja Brateta in vloga ZVKD za vpis v register pri pristojnih že poldrugi mesec. Včeraj so nam iz informacijskega centra skopo odgovorili, da vpisa še niso izpeljali, ker da čakajo še na dodatna pojasnila. Na ZVKD pa pravijo, da čakajo, da INDOK izpelje postopek. Strokovne službe se torej izgovarjajo ena na drugo: investitor, da je reševanje stolpa v tej fazi projekta prepozno, ZVKD in INDOK pa ...

Do včeraj sta pod bagri padli obe stranski poslopji, osrednji del z vodnima cisternama, iz katerih so nekdaj napajali parne lokomotive, pa (za zdaj) še stoji. Ob strojih je bilo včeraj sicer precej delavcev, ki so kamne ročno nalagali na lopato bagra, da se ne bi poškodovali.

Skelet vodnega stolpa rušijo ročno, da ga bodo kasneje lahko ponovno postavili. Klesani kamni so zato tudi označeni in oštevilčeni. Ostalo kamenje zaradi časovne in finančne stiske rušijo s strojno mehanizacijo, vendar skrajno pazljivo. Izvajalcu je bilo tudi naročeno, da pred začetkom del obvesti predstavnika ZVKD iz Nove Gorice,” je včeraj pojasnil predstavnik za stike z mediji Slovenskih železnic (SŽ) Marko Tancar. Po njegovih besedah je izvajalec del, železniško gradbeno podjetje SŽ, pred začetkom rušenja skušal vzpostaviti stik s predstavnikom ZVKD, a ga ni dobil. Vendar tem besedam marsikdo ne verjame (iz zanesljivih virov smo izvedeli, da klica na ZVKD ni bilo), kot tudi ne, da bodo stolp ponovno sestavili.

“Upamo, da dela potekajo odgovorno, strokovno in tako, da bo ponovna sestava stolpa z novo funkcijo še možna. K temu so odgovorni javno zavezali, javnost pa spremlja način rušenja in odlaganje kamnitih blokov. Upamo, da ne bomo soočeni z vandalizmom in da ta dragoceni deponirani material ne bo 'shodil' neznano kam. Akterji, odgovorni za strokovno razgradnjo in rekonstrukcijo objekta, so poimensko znani,” je včeraj poudaril predsednik združenja Kultura-natura.si Slavko Mežek, ki je pristopil k zaščiti stolpa. In dodal, da bo združenje v primeru morebitnih nesprejemljivih ravnanj povprašalo evropske financerje.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano