Najbolj si želijo nove prostore

“Še kako pomembno je, da smo danes tu, zaradi prehojene poti in zaradi tistih, ki so pred 30 leti verjeli v to, da se pod okriljem društva lahko počnejo čudovite stvari,” je predsednica Andreja Mihelčič nagovorila člane postojnskega društva invalidov, ki te dni slavijo jubilej.

Postojnski invalidi so se ob jubileju društva tudi poveselili Foto: Lori Ferko
Postojnski invalidi so se ob jubileju društva tudi poveselili Foto: Lori Ferko

POSTOJNA>Stanislav Kaluža je bil pobudnik ustanovitve in prvi predsednik društva invalidov, kjer sta bili sprva edini vsebini šport in rekreacija. Sčasoma so ju obogatili s petimi posebnimi socialno-zdravstvenimi programi, ki danes združujejo 379 delovnih invalidov prve, druge in tretje kategorije, invalide s priznano telesno okvaro ter podporne člane.

Kot je povedala aktualna predsednica društva Andreja Mihelčič, je prva osebna in socialna pomoč namenjena informiranju članov pri uveljavljanju pravic iz pokojninskega zavarovanja, medtem ko invalidom pomagajo še pri ohranjanju zdravja po težkih operativnih posegih ali po nastanku invalidnosti z letovanjem ter strokovno vodeno telovadbo v zdraviliščih in na morju.

Skozi šport in rekreacijo skrbijo za psihofizično sposobnost invalidov, z obiski gledaliških predstav, kulturnih prireditev in ustvarjalnimi delavnicami pa za njihovo integracijo v kulturno in družbeno življenje. Težke in nepokretne invalide na domu, v zavodih in bolnišnicah obiskuje 23 poverjenikov, ki jim nudijo pomoč v različnih oblikah.

Vse, kar si v teh časih želijo, pa so novi prostori društva, saj sedanji v zdravstvenem domu postajajo premajhni in prenatrpani. Delo v njih je zato skorajda nemogoče. “Vendar nam je občina prižgala luč upanja in resnično se nadejamo, da se bomo lahko preselili,” je svoja prizadevanja po boljših prostorih izrazila Mihelčičeva. Ob tem je poudarila, da je za osebe na invalidskih vozičkih in druge gibalno ovirane osebe v postojnski občini dobro poskrbljeno, saj je dostopnost do vseh pomembnih javnih ustanov urejena. Z zasedanjem njihovih parkirnih mest pa ni težav, saj nad njimi bdijo mestni redarji.

A prihodnost invalidov in upokojencev ni rožnata. “Boli me, da so varčevalni ukrepi najbolj udarili prav te naše male ljudi in jim vzeli sanje, ki so jih sanjali, ko smo se na plebiscitu odločali za našo lepo Slovenijo. Zdaj se odpovedujejo varstvenim dodatkom v strahu, da bi to morali vrniti njihovi otroci, ki so že tako obubožani. Centri za socialno delo pa, ki bi morali podpirati ljudi, delujejo v duhu bank. Kar dobiš, moraš vrniti” je opozorila Mihelčičeva, ki sicer ostaja optimistka. LF


Najbolj brano