Naj se spomin na vojno prelevi v turizem

“Glavni cilj poletne šole je, da študentje spoznajo prvo svetovno vojno v novi luči,” je Tadeja Jere Lazanski z Univerze na Primorskem povzela bistvo poletne šole, ki se je začela včeraj v Komnu. Trajala bo do 18. septembra.

Diego Abenante Foto: Petra Mezinec
Diego Abenante Foto: Petra Mezinec

KOMEN > 19 študentov različnih smeri iz primorske in reške univerze bo sedemnajst dni na predavanjih in delavnicah spoznavalo Soško fronto na Krasu.

“Prepričani smo, da je tu velika možnost za razvoj kulturno zgodovinskega turizma. Zelo pomembno je, da študentje spoznajo, kaj so morali njihovi predniki v njihovih letih prestajati,” je še pojasnila Jere Lazanski, prorektorica je na Univerzi na Primorskem.

Tudi z domačini

Prorektorica je poudarila, da je šola zastavljena zelo multidisciplinarno in večplastno, ker ne zajema le zgodovinskega, temveč tudi humanistični, geografski, antropološki, turistični in geodetski pogled na obravnavano obdobje.

Prav posebno pozornost pa so organizatorji posvetili lokalnim zbirateljem in ljudem, ki poznajo okoliško zgodovino. “Prepričana sem, da je to začetek nečesa zelo velikega. Rezultati ne bodo vidni takoj, ampak čez nekaj let, ko pričakujemo povečanje turistične infrastrukture in prepletenosti celotnega projekta z okoljem,” meni prorektorica in dodaja: “Upala bi si trditi, da bi lahko ob spretnem vodenju projekta lahko to postala več kot evropska turistična atrakcija, ki bo opozarjala na nesmiselnost vojne in poudarjala življenje v sožitju.”

Da je to le prvi korak, se strinja tudi komenski župan Danijel Božič: “Študentov ne vidimo kot nosilce gradnje in obnove infrastrukture, ampak kot povod, da se stvari premaknejo.”

Gre za enega prvih dogodkov, s katerim želijo počastiti spomin na prvo svetovno vojno in Soško fronto. “Več poudarka kot proslavam bi radi namenili dogodkom, ki bodo prinesli razvoj,” pravi župan komenske občine, ki je tudi koordinatorka za pet italijanskih in slovenskih občin.

V prihodnje vseh 12 držav

Diego Abenante, pomočnik rektorja na tržaški univerzi, je povedal, da so se z veseljem pridružili projektu: “Tudi mi hočemo prispevati k skupnemu razumevanju tega obdobja, prve svetovne vojne in Soške fronte. Poleg tega podpiramo razvoj takega turizma, kot ga promovirajo nosilci mednarodne šole, saj je usmerjen k razvoju lokalne skupnosti.”

Tržaških študentov kljub zanimanju za projekt letos ni, o razlogih pa Abenante pravi: “Študentje so bili v poletnih mesecih precej obremenjeni z izpiti, rok za prijavo pa je prišel prehitro.”

V naslednjih letih je cilj šole privabiti študente iz vseh dvanajstih držav, iz katerih so prihajali vojaki, ki so se na fronti med letoma 1915 in 1917 tudi borili.

Mednarodno šolo prireja Univerza na Primorskem v sodelovanju s partnerskimi univerzami v Celovcu, Trstu in na Reki. Finančno je šolo s 30.000 evri podprla Nacionalna agencija CMEPIUS, vse ostale aktivnosti pri organizaciji 17-dnevnega dogajanja pa sta krili glavni partnerici, Univerza na Primorskem in Občina Komen. Študentje so šolo začeli včeraj, ko jim je zgodovinsko ozadje predstavil prof. dr. Jože Pirjevec.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano