Nad strupe v rudniku še inšpekcija

Zapuščeni rudniški rov v Rodiku je te dni pod drobnogled vzela tudi okoljska inšpektorica, občina pa bo ustrezno ukrepala po prejetju njene odločbe.

V zapuščenem rudniškem rovu v Rodiku so pred dnevi odkrili stare stlačene sode,  katerih vsebino še raziskujejo, saj bi utegnila zastrupljati podtalnico Foto: Claudio Bratos
V zapuščenem rudniškem rovu v Rodiku so pred dnevi odkrili stare stlačene sode, katerih vsebino še raziskujejo, saj bi utegnila zastrupljati podtalnico Foto: Claudio Bratos

RODIK > Minule dni si je zapuščeni rudniški rov v Rodiku, v katerem so pred kratkim jamarji odkrili odpadni material sumljive (morebiti strupene) vsebine, ogledala tudi pristojna inšpektorica za okolje in prostor Daša Janežič. V rovu so namreč pred dobrim tednom jamarji odkrili stare kovinske sode, ob njih pa nepoznano rumenkasto snov. Dr. Gorazd Pretnar z zavoda za zdravstveno varstvo jo je poslal v analizo, saj želi preveriti, če tam ni sledi pesticidov ali težkih kovin.

Po besedah župana hrpeljsko-kozinske občine Zvonka Benčiča bo občina ukrepala na osnovi inšpektoričine odločbe. “Naša prva skrb je zaščita podtalnice. Če so v zapuščenem rovu strupene snovi, ga bomo ustrezno sanirali. Vendar bomo morali za finančno pomoč prositi državo, v proračunu naše občine namreč nimamo tovrstne postavke,” je včeraj po sestanku s predsednikom rodiške krajevne skupnosti Viljanom Slugo pojasnil župan. Sluga pa je dodal, da krajani dogajanje v rovu spremljajo že nekaj let, njegovo okolico so tudi zaščitili, saj so ljudje tja vozili odpadni material.

Potem ko smo o najdbi v nekdanjem rodiškem rudniku poročali tudi v PN, se nam je oglasil Dušan Marčetič iz Kopra, ki je bil v 70. letih v službi za varstvo pri delu na Tomosu, od koder so ostanke iz procesa galvanizacije z dovoljenjem ustreznih služb vozili ravno v rodiški rov. “V njih so bile soli, ki se ob stiku z vlago spremenijo v strupene kisline, te pa tudi v hlape. Zato smo morali sode dodobra zaščititi. Leta 1968 pa so inšpektorji od nas zahtevali, da sode odstranimo, kar smo tudi naredili,” pripoveduje Marčetič. Vendar ne ve, kaj se je kasneje dogajalo v rudniku. Enako ne krajevna skupnost. “Pri inšpektorjih, ki so bili tedaj odgovorni, bomo preverili, kdo in kaj je še odlagal v rudnik,” dodaja Sluga.

LKF


Najbolj brano