Na županovo samovoljo bodo odgovarjali z obstrukcijo

Enajst svetnikov je včeraj tik pred začetkom izredne seje občinskega sveta v Ilirski Bistrici, na kateri bi morali ponovno obravnavati obnovo vaškega doma v Pregarjih, sporočilo, da se seje ne bo udeležilo. Ker sklepčnosti ni bilo tudi zaradi drugih manjkajočih, je bila seja prekinjena.

Ilirskobistriški svetniki iz opozicijskih vrst so prepričani, da bi morali iz korektnosti do ostalih  skupnosti tudi pri obnovi doma v Pregarjih iz občinskega proračuna nameniti del sredstev, del pa bi morala zagotoviti tudi vaška skupnost Foto: Lori Ferko
Ilirskobistriški svetniki iz opozicijskih vrst so prepričani, da bi morali iz korektnosti do ostalih skupnosti tudi pri obnovi doma v Pregarjih iz občinskega proračuna nameniti del sredstev, del pa bi morala zagotoviti tudi vaška skupnost Foto: Lori Ferko

ILIRSKA BISTRICA > Kot smo že poročali, se večina svetnikov z načinom financiranja obnove pregarskega vaškega doma, na seji pred tednom dni, ni strinjala.

Takrat je svetnik Anton Šenkinc opozoril, da so morale do sedaj pri obnovi ali gradnji domov vaške in krajevne skupnosti do polovice investicije prispevati lastna sredstva, medtem ko bi v Pregarjih celoten vaški dom dobili iz občinskega proračuna.

Šenkinc je zato predlagal, da bi nadaljevali s financiranjem večnamenske dvorane ter pritličnih prostorov za šolarje. Prostore v nadstropju pa bi preuredili s sredstvi vaške skupnosti.

Toda župan Emil Rojc je v drugo poskusil isti projekt potrditi na izredni seji, ki bi morala biti včeraj.

“V razpravi pred tednom dni je bil podan alternativni predlog, vendar ga župan ni dal na glasovanje, s čimer je kršil poslovnik,” so sporočili Igor Štemberger (Zares), Vlado Hrvatin, Zora Anuša Balazs, Barbara Kogovšek (SD), Sonja Koren Čeligoj, Danica Jurač Novak, Ivan Simčič (Desus), Anton Šenkinc, Vojko Mihelj (LNOKS), Primož Rojc in Zdravko Kirn (Neodvisna lista Skupaj naprej).

Po njihovem mnenju Rojc zavestno krši poslovnik, statut in zakon o lokalni samoupravi, saj se samovoljno odloča, katere predloge bo dal na glasovanje in katere ne. “Ker v tej državi očitno ni institucije, ki lahko prepreči samovoljo županov, je edina možna in legitimna pot občinskih svetnikov, da na to odgovorijo z zapuščanjem seje oziroma z neudeležbami,” so opozorili. Glede pregarskega vaškega doma pa Rojca pozivajo, da zagotovi dodatno gradivo, saj so prepričani, da so obseg in vsebina 600.000 evrov vredne naložbe, zlasti pa viri financiranja zamegljeni.

“Ker nihče ne nasprotuje ureditvi vadbenega prostora za potrebe šole in krajanov, niti ne ureditvi doma v primernem obsegu, je županov pristop k tej problematiki blago rečeno neresen,” so poudarili.

“Že iz korektnosti do ostalih krajevnih in vaških skupnosti, ki so domove gradile v preteklosti, naj bosta zato delež soudeležbe korektno primerljiva,” so še pripomnili svetniki, ki so se odločili, da bodo odslej na vsako županovo ignoriranje predlogov odgovorili z zapuščanjem seje, saj so druge možnosti, s katerimi bi lahko zagotovili zakonitost dela občine, izčrpane.

LORI FERKO


Najbolj brano