Na koncu dobro vedno premaga zlo

Letošnji festival vojaške zgodovine v Parku vojaške zgodovine, ki so ga sklenili včeraj, je bil posvečen 70. obletnici bitke pri Kursku kot največji tankovski bitki v vsej zgodovini. Tisti dan, 12. julija 1943, je v njej sodelovalo kar 1200 tankov in samovoznih topov.

Sedmi festival vojaške zgodovine, ki je tokrat v park pritegnil približno 2000 obiskovalcev, je postregel tudi s kuhanjem tipične vojaške jedi. Iz kotličkov uprizoritvenih skupin v oblačilih nemške, avstro-ogrske in  jugoslovanske kraljeve vojske je Foto: Lori Ferko
Sedmi festival vojaške zgodovine, ki je tokrat v park pritegnil približno 2000 obiskovalcev, je postregel tudi s kuhanjem tipične vojaške jedi. Iz kotličkov uprizoritvenih skupin v oblačilih nemške, avstro-ogrske in jugoslovanske kraljeve vojske je Foto: Lori Ferko

PIVKA > “To je bila bitka, v kateri je dobro premagalo zlo,” je ob včerajšnji otvoritvi razstave povedal Rifat Pateev, direktor Ruskega centra znanosti in kulture (RCZK), ki je v Park vojaške zgodovine (PVZ) postavil fotografsko razstavo o bitki pri Kursku, kjer sta se poleti 1943 spopadli nemška in sovjetska vojska. Slednja je takrat uspela zlomiti sovražnikov napad.

Kot pravijo v ruskem centru, je bilo za uspešen zaključek boja zaslužno tudi delovanje partizanov, ki so z napadom zamotili približno 100.000 nemških vojakov. Po besedah direktorja centra je bitka zaznamovala propad nemške vojske na vzhodni fronti in obrnila potek druge svetovne vojne s tem, ko je zmagovalna Rdeča armada nadaljevala svoj prodor za osvoboditev Vzhodne Evrope.

“Pred seboj imamo zato danes unikatno razstavo in fotografije, ki doslej niso bile še nikoli predstavljene javnosti,” je dejal Pateev. Načelnik Vojaškega muzeja Zvezdan Markovič pa je dodal, da razstava presega meje slovenskega prostora in s tem dokazuje, da se pivški park drži prvotne usmeritve, ko poskuša biti informativni center za širšo javnost o vojaški zgodovini, tudi v svetovnem merilu.

LORI FERKO


Najbolj brano