“Mnogi čakajo službo, ki ni edina rešitev”

Tudi v teh kriznih časih nekateri mladi dobijo zaposlitev. Eden takih je Matic Peric iz Preserij pri Komnu. Pred nekaj leti je pričel sodelovati s skupino inovativnih računalničarjev. Danes skupaj ustvarjajo mobilne in poslovne aplikacije v podjetjih Noovo Corp in Frembassy Ltd, katerega soustanovitelj je. “Ne smeš samo čakati,” pravi.

Matic Peric meni, da morajo mladi z več zagnanosti sami iskati svoj prostor pod soncem oziroma si odrezati svoj košček kruha Foto: Petra Mezinec
Matic Peric meni, da morajo mladi z več zagnanosti sami iskati svoj prostor pod soncem oziroma si odrezati svoj košček kruha Foto: Petra Mezinec

PRESERJE PRI KOMNU >Po gimnaziji v Sežani je Matic Peric študiral na Fakulteti za računalništvo in informatiko. Študij mu je šel dobro od rok, zato je obenem tudi delal. Ko je na računalniškem forumu videl oglas, se je javil in ta je potem usodno začrtal njegovo pot. Nekaj časa je še usklajeval delo in študij, nato pa se je posvetil programiranju.

Študij namerava končati, čeprav je skeptičen glede vrednosti diplome kot listine: “Diploma ne pomaga, razen če iščeš službo v javni upravi. Bolj je pomembno znanje.” Fakulteta sicer nauči veliko koristnega, a je preveč učenja na pamet, meni, zato nekateri doštudirajo, pa ne znajo niti programirati. “Konkurenca na tem področju je velika, vseeno pa je premalo ljudi z znanji, ki jih podjetja iščejo,” meni Peric.

V Silicijevo dolino (samo) po izkušnje

V svetu tehnologije se stvari spreminjajo s svetlobno hitrostjo. Za obstoj je zato po njegovem mnenju ključna fleksibilnost: “V podjetju smo poskušali več različnih stvari, ki pa se niso vedno izšle. Potem smo poskušali nove,” pravi. Poleg tega je potrebno vseskozi spremljati dogajanje na trgu in novosti: “Vedno spremljam novice, imam tudi dobre stike z ljudmi in podjetji te branže z vsega sveta.”

Te stike so pridobili v Silicijevi dolini, kamor so se programerji preselili za tri mesece. Udeleževali so se konferenc in spoznavali različne ljudi. Dinamika je tam popolnoma drugačna kot v Sloveniji, se spominja Peric: “Čeprav je okolje zelo tekmovalno, ti nudi veliko podpore. Tudi če je nekdo tvoja konkurenca, ne pomeni, da z njim ne boš sodeloval. V sodelovanju vidijo prednost.”

V podjetju pa niso razmišljali o selitvi čez ocean. Razlogi so povezani z visokimi stroški bivanja in pridobitvijo vize, ki velja leto ali dve, potem obvisi na nitki.

Marsikaj lahko delaš kjer koli

Podjetje zdaj posluje v Ljubljani, a vsak posameznik bi lahko delal tudi kjer koli drugje, zatrdi Peric.

“Najprej smo se ukvarjali z aplikacijami za spletna omrežja, kot sta Facebook in Myspace, potem pa smo se bolj posvetili mobilni tehnologiji, saj je postala finančno bolj zanimiva,” o začetkih podjetja razloži Peric.

Z rastjo podjetja je postal vodja programerjev. Spremenil se je tudi način dela: “Pred dobrim letom, ko smo bili v troje, smo vsi delali vse, od designa do programiranja. Ideje so bile od vseh, skupaj smo se dogovarjali. Sedaj, ko nas je več, se še vedno pogovarjamo, ampak se delo načeloma razporedi na manjše enote,” pravi Peric. Načrtov za prihodnost ne dela: “Mislim, da je potrebno delati tisto, kar ti je trenutno všeč.”

Vsako stvar se da še izboljšati

Nekoliko bolje vidi prihodnost v tehnologiji. Več bo pametnih telefonov, funkcije zanje se bodo povečale: “Vedno pogosteje se bo plačevalo s telefonom, verjetno bo nadomestil denarnico.” Osebne računalnike bodo nadomestili preprostejši tablični računalniki. “So cenejši, omogočajo komunikacijo, verjetno bodo računalnike uporabljali zahtevnejši uporabniki,” napoveduje.

Na vprašanje, na katero aplikacijo je najbolj ponosen, po daljšem razmisleku pove, da je to verjetno zadnja, ker je boljša od predzadnje: “Vedno, ko kako stvar končam, ugotovim, na kakšen način bi lahko bila še boljša. Pri naslednji to upoštevam. Stalno se učiš, se želiš izboljšati. Ne vem pa, če je mogoče narediti eno stvar popolno.” A to še zdaleč ni razlog, da ne poskusiš, je prepričan mladi programer.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano