Mnenja na odločitev ne bodo vplivala

Sežanski svetniki bodo jutri verjetno podprli Magdaleno Svetina Terčon za direktorico Kosovelove knjižnice in svet zavoda jo bo zatem skoraj zagotovo imenoval na to funkcijo, čeprav je v svetu komajda zbrala dovolj podpore, čeprav je ne podpira strokovni svet zavoda in čeprav imajo pomisleke tudi male občine.

Kosovelovi knjižnici se obeta novo vodstvo  Foto: Marica Uršič Zupan
Kosovelovi knjižnici se obeta novo vodstvo  Foto: Marica Uršič Zupan

KRAS> Svet Kosovelove knjižnice je med tremi na razpis prijavljenimi kandidati izbral Magdaleno Svetina Terčon, čeprav odločitev zanjo ni bila soglasna. Trije člani so glasovali za, dva pa sta se glasovanja vzdržala. A odločitev je bila sprejeta in o podpori Svetina Terčonovi v teh dneh odločajo občinski sveti, nato bo svet zavoda dokončno odločil o njenem imenovanju.

Brez podpore zaposlenih

Še pred občinami so se o kandidatki izrekli zaposleni v sami knjižnici. Od devetih članov strokovnega sveta knjižnice sta le dva glasovala za njeno imenovanje, skoraj polovica (štirje) je glasovala proti, trije pa se niso odločili za nobeno od teh dveh možnosti.

V svetu zavoda svoje odločitve kljub temu ne bi spremenili. “V Kosovelovi knjižnici je majhen kolektiv, kjer so vajeni svojih ljudi in svojega načina dela. Vendar smo prepričani, da bo taka sprememba zdrava,” je povedal predsednik sveta knjižnice Stanislav Renčelj. Zaveda se, da so bili upi zaposlenih v knjižnici na strani Bojana Kavčiča, dosedanjega vršilca dolžnosti. “Prepričan sem, da Bojanu Kavčiču bolj leži strokovno delo kot pa vsakodnevno pogajanje z občinarji,” je še pojasnil Renčelj.

Dvome, ker imenovanja ne podpirajo sodelavci knjižnice, je na novembrski seji v Komnu izrazil tudi svetnik Ivo Žvokelj (LDS). “To, kako malo podpore je dobila med elektorji, kaže, da nekaj ne more biti prav,” meni Žvokelj. Pri glasovanju je večina od 13 svetnikov ostala neopredeljena, šesterica pa je kandidatko podprla in tako je formalno dobila komensko pozitivno mnenje.

Majhne občine brez vpliva

So se pa komenski svetniki tudi vprašali, zakaj bi o predlagani direktorici sploh izrekali mnenje, saj za potrditev oziroma zavrnitev imenovanja njihovo soglasje ni potrebno.

Odlok o ustanovitvi Kosovelove knjižnice namreč določa, da mora svet pred imenovanjem pridobiti soglasje občin ustanoviteljic, ki imajo v lasti več kot polovico soustanoviteljskega deleža, poleg mnenja strokovnih delavcev pa še mnenje občin, ki so na splošno knjižnico prenesle opravljanje te dejavnosti. Občina Sežana je nekaj več kot polovična lastnica Kosovelove knjižnice in zato samo sežanska občina daje k imenovanju direktorice soglasje, ostale tri pa le neobvezujoče mnenje.

“To je dediščina, ki ni najbolj demokratična. Ker je občina Sežana glavna financerka knjižnice, velikokrat pozabi na konstruktivno sodelovanje,” se s komenskimi pomisleki strinja Renčelj, ki temu, da manjše občine podajajo le mnenja, ni povsem naklonjen. “Kosovelova knjižnica Sežana je institucija, ki poleg nosilne, sežanske, pokriva še tri druge občine. In ima tudi veliko moralno obvezo do Slovencev v zamejstvu,” je še povedal Renčelj.PETRA MEZINEC


Najbolj brano