Malo podjetništvo vedno rešuje krize

V petek zvečer so se na letnem srečanju zbrali člani Območne obrtno-podjetniške zbornice Sežane in se na njem posebej spomnili 61 jubilantov, ki so obeležili 10, 20, 30, 40 in celo 60 let dejavnosti.

61 obrtnikom in podjetnikom s Krasa in z Brkinov so v petek podelili priznanje za okrogle jubileje samostojne podjetniške ali obrtniške poti Foto: Matej Župec
61 obrtnikom in podjetnikom s Krasa in z Brkinov so v petek podelili priznanje za okrogle jubileje samostojne podjetniške ali obrtniške poti Foto: Matej Župec

SEŽANA> Podelili so tudi posebna priznanja za aktivno udeležbo v zbornici in dosežke na področju obrti in podjetništva. Nekatere smo povprašali, kako se spopadajo z gospodarsko krizo in v čem je danes lažje ali težje kot tedaj, ko so začenjali samostojno pot.

Milan Škapin, predsednik območne obrtno-podjetniške zbornice Sežana, ki je tudi sam podjetnik, je prepričan, da je podjetništvo danes, po propadu velikih podjetij na območju bivše sežanske občine, še toliko bolj pomembno. “Že ob osamosvojitvi so mala in srednja podjetja reševala gospodarsko situacijo,” pove Škapin. zato ne vidi razloga, da tudi danes ne bi bilo tako: “Malo podjetništvo je fleksibilno in se lažje prilagaja novim razmeram.”

Je pa začetno obdobje za vsakega podjetnika težko ne glede na obdobje, je prepričan Škapin. “Ko sem začenjal, pred 25 leti, tudi ni bilo enostavno. Bila je velika inflacija, zaradi katere smo velikokrat ostali brez dobička,” se spominja podjetniških začetkov v drugih časih in razmerah.

Iztok Resinovič iz podjetja Art Kras, ki ima sedež v Rodiku, se že vse od začetkov pred dvajsetimi leti ukvarja s steklopihaško dejavnostjo. Kriza je zaostrila njihovo poslovanje, vendar pa jim dolgoletne izkušnje pomagajo pri ohranjanju strank. Med največje težave obrtnikov prišteva neodzivnost države, okorelo zakonodajo in plačilno nedisciplino. “Če ti je dolžan nekdo v tujini, je težko izterjati denar,” pove.

Trdo delo je vedno ključ do uspeha

Samostojni podjetnik Boris Zadnik iz Divače, ki se ukvarja z elektroinštalacijami, servisom in storitvami z avtodvigalom, na vprašanje, kakšne so razlike v poslovanju danes in pred 20 leti, odgovarja, da občutnih razlik ne opaža. Trdo delati je treba vedno. Iz svojih izkušenj pove, da je največja težava danes plačilna nedisciplina. “V javni sektor nimam zaupanja,” pove in nadaljuje: “Kar se dogaja z našo državo, mi ni vseeno. Rezi pa so nujno potrebni.”

Igor Miklavec z Grahovega Brda pa meni, da je bilo poslovanje pred dvema desetletjema precej lažje kot danes. Ukvarja se z vrsto dejavnosti, od elektroinštalacij do namakalnih in solarnih sistemov. “Kriza je kar precej vplivala, vendar se prilagajamo, da bi jo prebrodili. Samo zdržati je treba. Če bomo zdaj zdržali, bomo zmagali,” pove Miklavec.

Prevelik javni sektor

Severin Švagelj iz Hruševice je avtoprevoznik. “Tako kot je težko danes, verjetno še nikoli ni bilo,” pove in doda, da je morda tako tudi zato, ker ni več iste mladostne zagnanosti in pripravljenosti za tveganje, ki sta botrovali k odločitvi za samostojno dejavnost pred 30 leti. Okrca pa tudi javni sektor: “Po moje je bil javni sektor že od nekdaj prevelik. Ne vidim tudi smisla v tako velikem številu občin.” V zadnjem času obrtnikom in podjetnikom delo najbolj otežuje plačilna nedisciplina in ponekod tudi pomanjkanje dela, še pove avtoprevoznik.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano