Luči bodo lepše in varčnejše

V komenski občini morajo do leta 2015 zamenjati vsa svetila javne razsvetljave, saj ne ustrezajo evropskih predpisom. “Ker občina nima 400.000 evrov, ki so za zamenjavo svetil potrebni, smo se odločili, da zamenjavo in upravljanje prepustimo koncesionarju,” pravi župan Danijel Božič.

Stari drogovi, marsikje na zasebnih zemljiščih, potratne luči, ... Vse te probleme naj bi na Komenskem rešil koncesionar, ki bo z varčnejšimi lučmi prihranil toliko, kot bo investiral v prenovo javne razsvetljave. Foto: Petra Mezinec
Stari drogovi, marsikje na zasebnih zemljiščih, potratne luči, ... Vse te probleme naj bi na Komenskem rešil koncesionar, ki bo z varčnejšimi lučmi prihranil toliko, kot bo investiral v prenovo javne razsvetljave. Foto: Petra Mezinec

KOMEN> Skupna letna poraba skoraj 750 javnih svetilk v občini Komen znaša 400.000 kilovatnih ur, kar pomeni 113 kilovatnih ur na prebivalca. Uredba o maksimalni porabi pa določa, da ta ne bi smela presegati 44,5 kilovatne ure na občana. Do leta 2015 morajo torej zmanjšati porabo za več kot 60 odstotkov.

Koncesija za 15 let

To pa ne pomeni, da bodo od sedaj naprej določena mesta manj osvetljena, poudarjajo na občini. “Bistveno je, da z zmanjšanjem električne energije zagotovimo isti standard,” pravi župan.

V komenski občini porabijo za javno razsvetljavo 113 kilovatnih ur na prebivalca letno, po uredbi pa bi jih lahko le 44,5.

Simon Mokorel iz podjetja Envigence, ki je pripravilo osnutek odloka, o katerem so razpravljali na novembrski seji občinskega sveta, je pojasnil, da bi koncesijo podelili za obdobje 15 let. Tako obdobje je primerno, ker je še obvladljivo. “Daljše obdobje je zaradi spreminjajoče se tehnologije neobvladljivo. Že za 15 let moraš biti zares prepričan vanjo,” meni Mokorel.

In kakšna je ta tehnologija? Gre za LED tehnologijo, ki je trenutno najvarčnejša. Z njo je mogoče uravnavati osvetljevanje in zatemenjevanje. Podoben sistem že deluje v občini Miren-Kostanjevica.

Prihranili bodo pri elektriki ...

“Koncesionar se mora obvezati, da bo investiral v rekonstrukcijo in zamenjavo javne razsvetljave v celoti,” je pojasnil Mokorel, čigar podjetje je tudi izvajalec storitev. Poleg tega bo moral koncesionar upoštevati vsa zakonska določila in pravilnike o javni razsvetljavi, kar pomeni, da bo zmanjšal količino porabljene energije na prebivalca.

Koncesionarja bodo izbrali na razpisu, kjer bo moral predstaviti svoje reference in načrte za 15-letno obdobje: kaj bo zamenjal, kako bo dobavljal električno energijo, kakšen bo njen znesek ter kakšna bo cena za vzdrževanje in upravljanje. Občani si lahko obetajo tudi spremembo pri postavitvi stebrov, saj sedanja ne ustreza predpisom.

... in s tem plačali obnovo

Tudi odgovornost za stebre naj bi prevzel koncesionar. “Koncesionar se sicer v prvi fazi obveže za prenovo svetil, vendar pa bodo v sklopu koncesije predvidena tudi vzdrževalna dela,” je pojasnil Mokorel.

Kaj pa tisti drogovi, na katere je priključena tudi telefonska linija? “Če poteka samo javna razsvetljava, je to last občine. Če pa na drogu poteka tudi električni distribucijski vod, ga vzdržuje in zamenjuje podjetje, ki ima v rokah distribucijo, v tem primeru je to Elektro Primorska,” je pojasnil Emil Grmek iz občinske uprave. Bo pa ravno zaradi nesporazumov potrebno v prihodnosti za vsak tak drog posebej določiti pristojnosti.

Glede svetilk, ki so na zasebnih zemljiščih, se bodo dogovarjali sproti: ali se dogovorili z lastniki ali postavili nov steber. Da bi se koncesionar ukvarjal s pravnimi zadevami, pa je malo verjetno.

Občanom se ni treba bati, da bi se strošek za električno energijo povečal, je zagotovil župan: “Plačevalo se bo iz prihrankov, torej razlike med današnjo ceno in novo ceno, ki naj bi bila približno 60 odstotkov nižja kot danes.”

Je pa občina v zadnjem letu že privarčevala deset tisoč evrov, ker ne osvetljuje več občinskih spomenikov in cerkva. Izjema je le cerkev v Štanjelu, ker je ta pomembna turistična znamenitost.

PETRA MEZINEC


Najbolj brano