Kupovali bodo na (stečajnih) razprodajah

Ilirskobistriški svetniki so nemara edini na Primorskem, ki ne bodo imeli poletnega predaha, saj bodo redno “sejali” tudi med počitnicami. Na četrtkovi seji so se tako odločili za odkup nekaterih nepremičnin, ki bodo po izjemno nizki ceni na voljo zaradi stečaja lastnic - družbe Ilirija trgovina in Kmetijske zadruge Hmezad.

ILIRSKA BISTRICA > Občina bo kot predkupna upravičenka od družbe Ilirija na javni dražbi odkupila prostor v izmeri 39,86 kvadratnega metra za največ 14.500 evrov.

Občina je namreč že lastnica preostalega dela stavbe na naslovu Dolnji Zemon 58, kjer ima v lasti štiri stanovanja in bo tako odslej lažje upravljala, razpolagala in uporabljala celotno stavbo.

Poslovni prostor, ki ga namerava kupiti, sicer ni v najboljšem stanju in je potreben obnove, a ima zato temu ustrezno nizko ceno. Kot so utemeljili na občini, bi v njem lahko osnovali turistično-zgodovinsko dejavnost, povezano z načrtovanim arheološkim parkom kot učno in rekreacijsko točko Dolnjega Zemona.

Občinski svetnik Primož Rojc (Neodvisna lista Skupaj naprej) je ob tem še predlagal, da bi lahko sobo preuredili tudi v zapuščino literarnega bogastva nekaterih domačih znanih osebnosti, med njimi Makse Samsa, po kateri je ime dobila mestna knjižnica.

Za balinarsko dvorano

Med premoženjskimi zadevami so svetniki v nadaljevanju obravnavali prodajo dveh zemljišč nekdanje Kmetijske zadruge Hmezad, za katera je pred pol leta stečajni upravitelj Štefan Veren objavil vabila k zavezujočemu dajanju ponudb za odkup.

Med njimi je slabih 19.000 kvadratnih metrov površin v Zabičah, kjer med drugim že več kot 15 let stoji balinarska dvorana Mlaka. Ta ima prav zaradi neurejenega lastništva zemljišča težave. “Od enega izmed ponudnikov je upravitelj prejel najugodnejšo ponudbo v znesku 15.500 evrov. Ker je občina predkupni upravičenec, nam je za isto ceno ponudil možnost nakupa,” je pojasnila Andreja Derenčin, direktorica občinske uprave. Predlog občinske uprave za nakup zemljišča je podprl tudi občinski svet.

Po besedah Derenčinove so prejeli tudi ponudbo za uveljavitev predkupne pravice na kmetijskem zemljišču z dobrimi 10.000 kvadratnimi metri površine v Ilirski Bistrici, in sicer za okoli 16.000 evrov. “V naravi to predstavlja pobočje med stanovanjsko hišo in območjem kompleksa Žabovca, ki je bil prodan Kmetijsko gozdarski zadrugi Cerknica,” je pojasnila Derenčinova. Dodala je še, da občina nima interesa za celotno lastništvo parcele in v imenu uprave svetnikom predlagala, da predkupne pravice v tem primeru ne uveljavi. Toda Anton Šenkinc (Lista neodvisnih občanov krajevnih skupnosti) je menil, da bo ta parcela v sklopu bodočega prostorskega razvoja še kako potrebna in zato predlagal njen nakup.

Za rezervo

Župan Emil Rojc je povedal, da so ob pripravi prostorskega načrta ugotovili, da naj bi šlo za poplavno območje, zato se poraja vprašanje, ali bo tu gradnja sploh kdaj mogoča. “Prišli smo do absurdne situacije, ko država nima jasno evidentirano, katera zemljišča so ogrožena s poplavami. Agencija RS za okolje zgolj sluti, katera bi lahko bila in katera ne,” je pojasnil župan.

Rudolf Celin (SLS) je poudaril, da je voda v preteklosti na tej parceli uničila zeljarno, Danica Novak Jurač (Desus) pa je izpostavila, da gre za izjemno kvalitetna kmetijska zemljišča, ki se jim ne bi smeli odpovedati, še posebej ne za tako nizko ceno.

Podobno je menil tudi podžupan Dušan Grbec, saj bi jih lahko namenili za gradnjo manjkajočih parkirnih mest.

V razpravi sta se nato v besedni dvoboj zapletla nekdanji in aktualni župan. Prvi je izrazil pomislek o razlogih, zaradi katerih občina ne želi kupiti tega zemljišča.

“To lahko smatram kot tihi dogovor s tistim ponudnikom, ki želi kupiti zemljo in se mu zato občina umika. Lahko bi šlo za namerno oškodovanje občine, saj bi ta kupec potem lahko to zemljišče prodajal kot zazidljivo po višji ceni,” je navrgel Šenkinc, medtem ko mu Rojc ni ostal dolžan: “Če si ti tako počel, še ne pomeni, da tudi jaz.”

Kljub temu, da je bistriški župan vztrajal, da tega nakupa ni smiselno izvesti (zaradi poplavne ogroženosti, pa tudi zato, ker ga ni v načrtu letnega razpolaganja z nepremičnim premoženjem), so svetniki sklenili, da občina uveljavi predkupno pravico in nakup naknadno uvrsti v omenjeni načrt.

LORI FERKO


Najbolj brano