Kuharska knjiga z recepti Kosovelove sestre

Prvi mednarodni sejem kuharskih knjig in knjig s kulinarično vsebino KulinArtfest, ki je bil pretekli konec tedna v Volčjem Gradu, je dosegel namen - promovirati kulinariko kot pomemben del slovenske tradicije in turistične ponudbe.

Na sejmu KulinArtfest se je s   knjigami o kulinariki  predstavilo 24 založb iz Slovenije in tujine
 Foto: Bogdan Macarol
Na sejmu KulinArtfest se je s knjigami o kulinariki predstavilo 24 založb iz Slovenije in tujine  Foto: Bogdan Macarol

VOLČJI GRAD > “To, da je ta sejem na Krasu, je pravilna odločitev. Že leta 2006 smo v okviru priprave strategije razvoja gastronomije Slovenije, ko smo državo razdelili na 23 gastronomskih regij, ugotovili, da je moč najbolje (to pomeni tudi najbolj zdravo) jesti na območju slovenskega Sredozemlja,” je ob odprtju sejma povedal eden vodilnih slovenskih poznavalcev etnogastronomije profesor Janez Bogataj. Na sejmu je bilo za vsakogar nekaj: od druženja s knjigami z okusom, okroglih miz in klepetov z avtorji in založniki, prodajne razstave knjig 24 založb iz Slovenije, Italije in Avstrije do demonstracijskega kuhanja ter kuharskih delavnic za otroke in odrasle.

Veliko pozornost je vzbudila predstavitev projekta kuharske knjige Tončke Kosovel, sestre pesnika Srečka Kosovela. “V petdesetih letih je v svoji hiši vodila gospodinjske tečaje za kraška dekleta. Svoje znanje je posredovala tudi drugod. Slušateljice, ki so zapiske skrbno hranile, so jih prenesle na svoje otroke, ki jih še vedno uporabljajo. Nekaj teh receptov hrani Kosovelova knjižnica v Sežani. Delo, ki je sedaj še v rokopisu, bo zajelo vsaj 17 jedilnikov z več kot 250 recepti in bo v tiskani obliki predstavljeno na sejmu prihodnje leto. Pri njegovem nastanku bodo sodelovali tudi dijaki sežanskih srednjih šol, ki bodo prispevali oblikovanje izdelka,” je povedala direktorica Kosovelove knjižnice Magdalena Svetina Terčon.

Poleg domačinov in Založništva tržaškega tiska so pri obogatitvi ponudbe sejma sodelovali gostinci in vinarji društva Planta s posebnimi jedilniki za to priložnost. Gostilna Skok iz Štorij je navdih črpala iz knjige Divja hranaDaria Corteseja, gostilna Kobjeglava iz knjige Je več dnevov ku klobas Vesne Guštin Grilanc. Ista avtorica je s knjigo Beri, beri rožmarin zeleni navdihnila osebje Špacanove hiše v Komnu, turistična kmetija Kntina Čotar iz Gorjanskega je črpala ideje iz knjige Kraška kuhinjaStanislava Renčlja, isti avtor je z delom Domače dobrote domiselno in vabljivo gostoval na biodinamični kmetiji Pri kamnarjevih v Volčjem Gradu, turistična kmetija Ostrouška Pelicon pa iz dela Slavice PlahutaGoriška kuhinja. “To, da je bila knjiga Iz morja v ponev z avtorico Marjučo Offizia deležna celo avtorskega klepeta ob kuhanju morskih dobrot sredi Krasa, ni presenetljivo, saj Kras sega do morja, njegova kulinarika pa je od nekdaj imela v ponudbi tudi ribe,” je še dodal Renčelj.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano