Kuhanje tisoč kosil? Saj nimamo sto rok!

Pred dnevi smo poročali o pismu, v katerem “kolektiv vrtca” (brez podpisov) postojnski občini očita čezmerne obremenitve zaposlenih v vrtčevski kuhinji. Takrat je pomočnica v. d. ravnateljice vrtca Bernarda Trošt povedala, da s pisanjem niso seznanjeni. Sledil je krizni sestanek vzgojiteljskega zbora, na katerem so z 69 glasovi sodelavce v kuhinji podprli.

V Vrtcu Postojna smatrajo, da so obtožbe vodstva občine o kraji hrane in pribora iz kuhinje neutemeljene, neresnične in bržkone tudi žaljive Foto: Lori Ferko
V Vrtcu Postojna smatrajo, da so obtožbe vodstva občine o kraji hrane in pribora iz kuhinje neutemeljene, neresnične in bržkone tudi žaljive Foto: Lori Ferko

POSTOJNA>”Obžalujemo, da pri reševanju problematike zaposlitev v kuhinji odgovorni niso pravočasno našli ustrezne rešitve,” so v izjavi za javnost zapisali v vzgojiteljskem zboru, kjer potrjujejo, da vse bolj pogrešajo ukrepe za izboljšanje razmer: plačevanje nadurnega dela, uspešnosti in upoštevanje števila zaposlenih po pravilniku o kadrovskih normativih.

Bremeni jih tržni del

Kot so za PN pojasnili v vrtcu, so namreč v oktobru Občini Postojna predlagali sistemizacijo za 10,5 delavcev v kuhinji, kar je potrdil tudi občinski svet. Po usklajevanjih z ministrstvom za izobraževanje pa bi glede na 620 otrok v varstvu potrebovali 9,85 zaposlenega v kuhinji, a se z upoštevanjem še 94 vzgojiteljic normativ poveča za 1.39 in pristane na 11.24 zaposlenih.

Toda enajst kuharic in kuhinjskih pomočnikov zdaj poleg treh dnevnih obrokov pripravlja še malico za 560 odjemalcev iz treh lokalnih osnovnih šol. Za ta tržni del dejavnosti, ki ni del sistemizacije, pa nimajo v vrtcu zaposlenega nikogar. Pa bi ga lahko imeli. Po normativih bi lahko službo dobilo kar šest oseb. Temu v prid govori tudi zakon o javnih uslužbencih, ki v 55. in 56. členu navaja, da se lahko izven sistemizacije sklene delovno razmerje za določen čas, kajti s tržnim delom imajo za ta namen zagotovljena tudi finančna sredstva.

Kraja pribora ali laž?

Upali so, da bodo lahko zapolnili vsaj dve prazni delovni mesti delavk, ki sta se upokojili v začetku poletja. A se je zataknilo zaradi zakona o uravnoteženju javnih financ, ki po 183. členu zahteva dovoljenje župana Jerneja Verbiča, ki je sprva vrtčevske pozive ignoriral, šele čez čas pa jim je vrnil negativen odgovor, češ da imajo v vrtcu po njegovih podatkih dovolj kadra.

In tako je padla anonimka, po kateri pa je podžupanja Margareta Srebotnjak Borsellino javnemu zavodu vrgla rokavico z obtožbami, da so tudi na občino ”na račun vrtčevskih kuharjev prejeli ogromno dopisov, ki opozarjajo na to, da se iz kuhinje odnašajo velike količine hrane in celo pribor. Pa tudi, da so nekateri kuharji več časa na bolniški, iz česar najbrž izvira izčrpanost ostalih v kolektivu”.

V vrtcu so nam včeraj potrdili, da je število bolniških odsotnosti v kuharski ekipi resda povečano, vendar na račun izčrpanosti zaradi premajhnega števila zaposlenih, ki so v sklopu osemurnega delovnika za isto plačilo prekomerno obremenjeni.

Vzgojiteljski zbor zato od občine zahteva, da pisno utemelji izrečene besede. Kot pravijo, bi v takem primeru pričakovali, da se probleme rešuje s komunikacijo, strpnostjo in odgovornostjo do otrok, kakor tudi zaposlenih ter da se ohrani ugled vrtca in samega kraja.

Na občini pojasnjujejo, da je anonimka medijem prišla iz vrtca in ne z občine: ”Mi smo se le odzvali na novinarska vprašanja.” Na vprašanja, kdaj in koliko dopisov o odnašanju hrane in pribora iz vrtca so dobili in ali so jih pripravljeni pokazati javnosti, pa so odgovorili, da se na novinarska vprašanja ne bodo več odzivali, ker so svoje stališče že pojasnili. LORI FERKO


Najbolj brano