Kraški zidar v prisilno poravnavo

Okrožno sodišče v Kopru je danes začelo postopek prisilne poravnave nad družbo Kraški zidar. Predlog za prisilno poravnavo je sicer predlaga uprava družbe sama.

Kraški zidar Foto: Marica Uršič Zupan
Kraški zidar Foto: Marica Uršič Zupan

KOPER> Sodišče je za upraviteljico imenovalo Simono Goriup, upniki pa imajo do 23. julija čas za prijavo terjatev, je objavljeno na Ajpesu.

Sodišče je 11. junija prejelo predlog Kraškega zidarja za začetek postopka prisilne poravnave. Ker ta ni bil popoln, je sodišče družbo pozvalo k ustrezni dopolnitvi, kar je uprava Kraškega zidarja tudi storila, je sodišče objavilo na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).

Kot izhaja iz načrta finančnega prestrukturiranja, vse terjatve znašajo 117,23 milijona evrov, od tega je navadnih, na katere prisilna poravnava učinkuje, za 61,08 milijona evrov.

Možnost za finančno prestrukturiranje so 50:50

Kraški zidar navadnim upnikom predlaga, da pristanejo na zmanjšanje svojih terjatev za polovico, za preostalo polovico pa predlaga odlog plačila za največ 48 mesecev od pravnomočnosti potrjene prisilne poravnave.

Četrtino oziroma 7,64 milijona namerava poplačati do 31. decembra 2013, drugo četrtino do 31. decembra 2014, tretjo do 31. decembra 2015 in preostalo četrtino do konca leta 2016.

Vodstvo družbe v načrtu ocenjuje, da obstaja več kot 50-odstotna verjetnost za uspeh finančnega prestrukturiranja v primeru, da se z odpisom dela obveznosti na podlagi predlagane prisilne poravnave pokrije pretekle izgube in doseže kapitalsko ustreznost.

Glavni razlogi za slabo finančno stanje družbe so med drugim nezmožnost prilagoditve stroškov na spremembe v slovenskem gradbeništvu, tako z vidika zmanjševanja obsega opravljenih del kot z vidika potencialne donosnosti novih poslov, in postopno zniževanje produktivnosti del, ki je sledilo slabšanju likvidnosti.

Ne uspejo zaključiti projektov

Kraški zidar tudi ne uspe dokončati določenih projektov tržne gradnje in jih ponuditi na trgu, ne uspe niti z odprodajo zemljišč, na katerih še ni začela z gradnjami. Razlog za slabo finančno stanje je tudi visoka zadolženost za nepremičninske projekte.

Kraški zidar mora v 15 dneh po vročitvi sklepa za začetek postopka prisilne poravnave založiti predujem za stroške postopka prisilne poravnave v višini 21.079,90 evrov. Če dolžnik v tem roku ne bo založil predujma za kritje stroškov postopka prisilne poravnave, bo sodišče ustavilo postopek prisilne poravnave in izdalo sklep o začetku stečajnega postopka.

STA


Najbolj brano