Kovod mora popraviti odloke

Postojnski svetniki so na zadnji, predpočitniški seji končno odločitev o odlokih o oskrbi s pitno vodo, odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode ter cenah storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb preložili na naslednjo sejo.

POSTOJNA > Kot je znano, morajo v občinah udejanjiti lani sprejeto državno uredbo o oskrbi s pitno vodo ter odvajanju in čiščenju komunalnih in padavinskih odpadnih voda. Da je javno podjetje Kovod ob prenovi občinskih dokumentov to delo slabo opravilo, so podobno kot pivški svetniki menili tudi njihovi postojnski kolegi.

Podžupan Boštjan Stegel ni bil zadovoljen s predpisom, po katerem bi morala Občina Postojna zagotoviti javni vodovod na vseh območjih poselitve, razen tam, kjer iz posameznega zasebnega vodovoda oskrbujejo manj kot 50 prebivalcev; in je letna povprečna zmogljivost oskrbe s pitno vodo manj kot 10 kubičnih metrov pitne vode na dan. Po njegovih besedah so, denimo, zasebni vodovod za vasi Malo in Veliko Ubeljsko ter Razdrto zgradili in vzdrževali prebivalci sami. Vodovod sicer potrebuje določen denar za rekonstrukcijo, ki bi jih zagotovila občina, kar bi bilo zanjo tudi finančno ugodnejše kot pa izgradnja novega javnega kanalizacijskega omrežja za nekaj več kot 50 vaščanov.

Še več ugodnosti za kmete

Občinskega svetnika Stanka Markovčiča (Desus) je zmotil odlok, ki kmetijsko dejavnost oprošča plačila stroškov odvajanja in čiščenja odpadne vode kot tudi plačila okoljske dajatve za onesnaževanje okolja. Prepričan je, da država za pospeševanje in razvoj kmetijske dejavnosti že namenja dovolj podpornih sredstev. “Upokojenci, ki prebivajo v blokih, dobijo 400 evrov pokojnine in morajo to dajatev plačati. Po drugi strani pa na neki kmetiji živi petčlanska družina, kjer samo ena oseba opravlja kmetijsko delo, ostali štirje člani pa so zaposleni, zdaj pa bodo še oproščeni plačila,” meni Markovčič.

Dominik Fajdiga (NSi) pa je opozoril, da so na območjih, kjer v preteklosti še ni bilo javne kanalizacije, lastniki hiš na svoje stroške postavili male komunalne čistilne naprave. “Vložili so okoli 3000 evrov, zdaj pa se jih, spet na svoje stroške, sili v priklop na javno kanalizacijsko omrežje,“ je dejal Fajdiga; in predlagal, da priključitev ne bi bila obvezna, če hišna naprava deluje pravilno, kar izvajalec preverja vsaka tri leta ob čiščenju. Uroš Petohleb (LDS) je dodal, da bi lahko omogočili tudi daljše prehodno obdobje za preklop s čistilne naprave na kanalizacijskoomrežje, poleg tega pa še možnost subvencioniranja investicije.

Da mora podjetje Kovod popraviti osnutek odloka, je poudarila podžupanja Margareta Srebotnjak Borsellino. Dodala je, da od Kovoda pričakuje, da bo v največji meri upošteval pripombe občinskega sveta, zadeve pa uskladil tudi z lastniki zasebnih vodovodov in s krajevnimi skupnostmi.

Črni dnevi za Postojnčane

Postojnski svetniki pa so razpravljali tudi glede povišanja cen komunalnih storitev. Občinski odbor za okolje in prostor je podal mnenje, da glede povišanja mesečnih položnic za vodo v gospodinjstvih do pet evrov, v gospodarstvu pa tudi do 40 in več evrov podprejo le, če se bo tako odločil tudi župan občine Pivka Robert Smrdelj, ki mu je sicer pivški občinski svet podal negativno mnenje za povišanje komunalnih storitev.

Da občinski svet poda mnenje, dejansko pa o tem odloča skupni organ javnega podjetja Kovod, ki ga prestavljata župana obeh občin, je potrdil postojnski župan Jernej Verbič. “Če občinski svet poda pozitivno mnenje, bom glasoval pozitivno, če pa bo to mnenje negativno, potem bom to spoštoval,” je pojasnil Verbič; in svetnikom namignil, da sta občini pred velikim projektom, za katerega potrebujejo denar, zato naj bo razprava o povišanju cen vode “pametna”.

Vendar svetniki ob napovedi o podražitvi položnic niso ostali ravnodušni. Samu Veselu (Lista za mlade) ni bilo vseeno, da bo ta sprememba najbolj obremenila gospodarstvo. “Lahko bi se s povišanjem strinjal v letih 2006 ali 2008, ko je bila gospodarska rast, a glede na vse napovedane državne obremenitve, se pa danes ne. Pivška občina vam je že 'dala košarico', zdaj pa vas še mi pošiljamo domov, ker ne moremo na ta način zadušiti vsega okoli nas,” je direktorju podjetja Kovod Ediju Šibeniku navrgel Vesel.

Popustil je tudi župan Verbič, ki je ustavil nadaljnjo razpravo svetnikov na to temo in predlagal, da se čez poletje odločijo v dobro občank in občanov ter tako drugo obravnavo odlokov napovedal za jesen.

LORI FERKO


Najbolj brano