Kotel, ki ve, ali je pelet dober ali ne

Najnaprednejša tehnologija, dolga življenjska doba, gospodarno in varčno ogrevanje. To so le nekatere od številnih odlik novega kotla na pelete, ki so ga razvili v podjetju Gipo in njegovi povezani družbi Biodom 27.

Direktor podjetja Gipo Gregor Franič s priznanji, ki jih je prejel za  pametni kotel na pelete  Foto: Petra Vidrih
Direktor podjetja Gipo Gregor Franič s priznanji, ki jih je prejel za pametni kotel na pelete  Foto: Petra Vidrih

HRPELJE > Za svojo inovacijo so na celjskem mednarodnem obrtnem sejmu prejeli vrsto nagrad.

Ogrevanje je eden od največjih stroškov, ki bremenijo družinski proračun. Povprečno velika družinska hiša, ki se ogreva na kurilno olje, na sezono “pokuri” približno 2500 evrov. Zato ne preseneča, da se vse več ljudi odloča za zamenjavo peči na kurilno olje s kotli na lesno biomaso. Tudi zato, ker se je kurilno olje v zadnjih desetih letih podražilo kar za dvainpolkrat. “Običajen prihranek pri prehodu na ogrevanje s peleti z našimi pečmi znaša kar od 50 do 60 odstotkov; odvisno seveda od kakovosti gradnje in od izolacije,” pravi Gregor Franič, direktor podjetja Gipo.

Vse je plod domačega znanja

V podjetju Gipo, ki se je februarja iz Kopra preselilo v Hrpelje, so že leta 2000 izdelali prvi slovenski kotel na pelete, štiri leta kasneje pa so kotle začeli tudi prodajati. “V začetku smo vanje vgrajevali elektroniko, ki smo jo uvažali iz tujine, zdaj pa je tudi 'pamet' kotlov plod domačega znanja in razvoja. Tudi v svetovnem merilu smo med redkimi, ki sami obvladujemo vse vidike razvoja izdelka,” je ponosen Franič.

A kot da v Gipu in Biodomu s tem ne bi bili zadovoljni. Njihov inovator Anton Kavčič, sicer ustanovitelj podjetja, je želel tehnologijo krmiljenja kotla še izboljšati. Po dolgoletnem tuhtanju in testiranjih se je rodila tehnologija biologic, ki nadzira številne parametre, pomembne za optimalno delovanje kotla: od podtlaka in temperature v kurišču, pretoka zraka, njegove gostote in temperature do temperature dimnih plinov in vleke dimnika. Ko kotel zazna nepravilen vlek, se samodejno zaustavi, kar je zelo pomembno, če se dimnik zamaši. Elektronika pa poleg tega prepozna tudi kakovost peletov. “Ni namreč vseeno, ali drevo posekaš spomladi ali pozimi. Spomladanski peleti so bolj kakovostni,” razkriva Franič.

Veliko zanimanja tudi v tujini

“Naša elektronika ves čas spremlja in prilagaja delovanje kotla. Če poenostavim, to je tako kot pri sodobnih avtomobilih, kjer elektronika ves čas uravnava količino dotoka goriva in zraka, da je delovanje motorja optimalno,” dodaja Franič. Da gre res za pameten kotel, ki upošteva vse spremembe in tako skrbi za optimalno energijsko učinkovitost, je potrdila tudi strokovna komisija na sejmu v Celju.

“Priznanje že odmeva, povpraševanja je veliko, tudi naši partnerji v tujini si želijo čim prej do teh kotlov,” je zadovoljen. Gipo in Biodom skupaj zaposlujeta 30 delavcev. Več kot tri četrtine izdelkov prodajo v tujino, največ v Italijo, Grčijo in Romunijo, poleti jim je uspel preboj tudi na južnoameriški trg.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano