Košnja po starem na filmu

Jutrišnja obeležitev tradicionalnega vaškega praznika sv. Jakoba na Štjaku bo letos še posebej slovesna, saj bodo na njej premierno predstavili igrano-dokumentarni film o tem, kako se je včasih tu kosilo. Kot igralci in pričevalci v njem nastopajo vaščani.

Naslovnica novega DVD s filmom o košnji po starem v Štjaku
Naslovnica novega DVD s filmom o košnji po starem v Štjaku 

ŠTJAK> Ideja o filmu se je porodila v okviru študijskega krožka Vrhe nekoč, ki ga že drugo leto vodi mentorica Slavica Borka Kucler. “Študijska skupina iz Štjaka, vseh članov nas je sedem, ki deluje znotraj krožka, se je zadnje leto posvetila košnji po starem, ki je donedavno predstavljala eno pomembnejših opravil na kmetiji,” je povedala vodja skupine Brigita Grmek.

Film bodo premierno predvajali v okviru jutrišnje počastitve praznika vaškega zavetnika svetega Jakoba. Prireditev, ki jo organizira KS Štjak v sodelovanju z Razvojnim društvom Vrhe, pod okriljem katerega deluje študijski krožek, se bo začela ob 19.30 z odprtjem razstave fotografij in predmetov ter nastopom konjeniškega kluba Štjak. Sledil bo skeč s prikazom brušenja in klepanja kose, v košnji pa se bodo lahko preizkusili tudi obiskovalci. Predstavili bodo tudi zgibanko, majico in DVD ter ročno izdelan načrt vasi s hišnimi in ledinskimi imeni po starem, film pa predvajali ob 21.30.

Od začetne ideje, ki je predramila celo vas, saj so zbrali mnogo fotografij iz arhivov na temo košnje ter predmetov, ki jih nekateri še uporabljajo, je hitro dozorela tudi ideja o zapisu na video. Sogovornika so dobili v Rajku Orlu iz bližnjih Griž, ki je pristal na to, da bo filmu režiser, scenarist, scenograf in monter. “Od začetne zamisli, da bi posneli nekaj krajšega, smo v zadnjih dveh mesecih posneli toliko materiala, da smo iz njega naredili 40-minutni film,” je povedala Grmekova, ki je pri filmu urednica, organizatorka in tajnica režije. razkrila svojo prvo filmsko izkušnjo.

“V filmu se zvrsti kar 21 vaščanov, kar je skoraj polovica vseh živečih, preostali pa so bili tako ali drugače angažirani za kamero. S prepletom osebnih pričevanj šestih starejših krajanov in igranega dela, kjer sodelujejo vse generacije, smo v filmsko zgodbo zajeli moške kosce in brusače, ženske in otroke pri grabljenju, izvedbi marende ter skupni prevoz sena domov z vozom,” je še razkrila Grmekova.

Na filmskem področju se je tokat preskusila prvič, a verjetno ne zadnjič, predvsem zato, ker je stvari, ki jih je vredno za vedno ohraniti, še veliko, pravi: “S filmom želimo sporočiti, da je vredno ohranjati našo kulturno de diščino ter prenašati ta znanja na mlajše. Zavedamo se, da je zaradi naše odmaknjenosti to lahko celo naša razvojna prednost.” Zato bodo film predstavili tudi v okviru praznika Nedelja na Vrheh, ki bo 19. avgusta v Tabru nad Vrabčami. Tam se bosta poleg štjaške študijske skupine predstavili še dve: Razguri s temo Od setve do žetve in Griže o šivanju noše. V prihodnje pa lahko od Vrhovcev pričakujemo morda tudi še zapise o kovaštvu, žganjekuhi, zeliščih… BM


Najbolj brano