Konji čakajo na glas Primorcev

Javni zavod Kobilarna Lipica in njena hčerinska družba Lipica turizem sta pred spremembo njunega delovanja. V javni obravnavi in medresorskem usklajevanju je namreč novi zakon, ki ga bo v začetku julija potrjevala vlada in s tem zapečatila usodo Kobilarne Lipice.

Ljubica Jelušič: “Kot Kraševka v Lipici podpiram trženje predvsem njene 500-letne zgodovine, ki naj bo prepoznavna za izvirno kraško”  Foto: STA
Ljubica Jelušič: “Kot Kraševka v Lipici podpiram trženje predvsem njene 500-letne zgodovine, ki naj bo prepoznavna za izvirno kraško”  Foto: STA

LIPICA, SEŽANA > “Če hočemo Primorci imeti kaj besede pri tem zakonu, potem je treba to storiti zdaj,” je odločna poslanka in Kraševka Ljubica Jelušič (SD). Zato je, skupaj s primorskim poslancem Aljošo Jeričem (PZ), pripravila srečanje, na katerem bodo vsi zainteresirani lahko posredovali svoje mnenje, stališče, pripombe na osnutek dopolnitve zakona o Kobilarni Lipica. Ta je še do ponedeljka v enomesečni javni obravnavi, potem ga bo po nujnem postopku vlada sprejemala četrtega julija.

Kraška poslanca v Državnem zboru, Ljubica Jelušič in Aljoša Jerič organizirata jutri, v petek, 21. junija, ob 18. uri, v Kosovelovi knjižnici v Sežani razgovor na temo o prihodnosti Lipice v luči spremenjene zakonodaje. Uvodna izhodišča bodo podali: Igor Šoltes, nekdanji predsednik Računskega sodišča, Janez Vertačnik, sekretar z Ministrstva za kmetijstvo in okolje in Davorin Terčon, župan Občine Sežana. “Med razpravljavci pričakujemo tudi člane vodstva Kobilarne Lipica, predstavnike Društva rejcev lipicancev, sindikaliste in druge zainteresirane občane, ki s svojim razmišljanjem želijo prispevati k javni razpravi o spremembah in dopolnitvah zakona o Kobilarni Lipica,” poudarja Jelušičeva.

Glavne spremembe so, v primerjavi s prejšnjim zakonom, predvsem določilo prenosa gospodarske družbe Lipica Turizem z vsem premoženjem, obveznostmi in terjatvami na Republiko Slovenijo; nekateri ocenjujejo, da bo s tem poldrugi milijon evrov, ki ga je Kobilarna v času Pahorjeve vlade preusmerila na gospodarsko družbo za njeno sanacijo, izgubil predznak dolga. Naslednja novost zakona je, da javni zavod odslej absolutno ne sme ustanavljati gospodarske družbe z omejeno odgovornostjo; pa še, da prenesejo lastništvo nepremičnin, namenjenih gostinsko-hotelirski dejavnosti, s kmetijskega v ministrstvo za gospodarstvo. S tem bo imela Kobilarna dva upravljalca, kmetijsko ministrstvo za javni del, gospodarsko pa za turistični. Hotelsko-gostinski del lahko oddajo v najem ali dolgoročni najem do vključno 50 let.

Vendar nekateri ocenjujejo, da v zakonu manjka opredelitev, pod kakšnimi pogoji bodo vzpostavili ta dolgoročni najem. Predvsem zato, ker bo najbrž težko dobiti najemnika, ki bi brez zagotovila, da lahko najame kredit za obnovo na hipoteko, sklenil pogodbo.

Jelušičeva v Lipici podpira predvsem trženje njene 500-letne zgodovine, “pri tem je treba veliko pozornost nameniti dejstvu, da je ta izvirna za Kras; zato bi morala vsa ministrstva, ki se usklajujejo v zvezi z zakonom o Kobilarni, slediti taki usmeritvi,” je prepričana poslanka, doma s Krasa.

Meni še, da je v Lipici na prvem mestu varovanje kulturne dediščine, vendar “s komercialnim pridihom”, zato ocenjuje, naj bi imele ostale dejavnosti, kot sta golf in igralništvo, predznak dopolnilnih.

Dodaja, da je te dni zadnja priložnost, da Kraševci povedo, kakšno zasnovo Lipice si želijo. Ko bo zakon sprejet, niti amandmaji, ki bi jih vložili poslanci, ne bodo pomagali.

Konec meseca bo imenovan tudi novi svet Kobilarne Lipica, upravljalca pa bosta morala pripraviti upravljalski načrt.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano