Komu se kolca po sedlu

Poziv računskega sodišča, da svet Kobilarne Lipica razreši direktorja Tomija Rumpfa, je naletel med poznavalci dogajanja v naši edini državni kobilarni na dokajšnje presenečenje. Veliko pa je tudi ugibanj, kaj stoji v ozadju. So to apetiti po delčku denarja, ki naj bi se v bližnji prihodnosti stekal v lipiške naložbe? Ali zgolj še ena politična poteza? Morda. A tokrat (še) ni jasno, katera politika jo vleče.

Je glavni razlog skorajšnjega odhoda prvega moža Lipice res dilema, ali so lipiški jahači  del javnega zavoda ali hčerinske družbe, ali pa denar, ki naj bi se v Lipico stekal v prihodnjih letih za naložbe, tudi v obnovo hipodroma? Foto: Marica Uršič Zupan
Je glavni razlog skorajšnjega odhoda prvega moža Lipice res dilema, ali so lipiški jahači del javnega zavoda ali hčerinske družbe, ali pa denar, ki naj bi se v Lipico stekal v prihodnjih letih za naložbe, tudi v obnovo hipodroma? Foto: Marica Uršič Zupan

LIPICA> Svet javnega zavoda Kobilarne Lipica v torek zvečer kljub večurnemu tehtanju še ni sprejel odločitve o odstopu direktorja Tomija Rumpfa. Predsednica sveta Maja Simoneti je včeraj za PN povedala, da torkove izredne seje sveta, na kateri so obravnavali predlog direktorja Rumpfa za njegovo razrešitev, še niso končali, nadaljevali jo bodo v petek popoldne.

Špekulacij, ali bo v primeru Rumpfove razrešitve odstopil tudi svet, pa ni želela komentirati, kakor tudi ne namigovanj javnosti, da so v ozadju nedavne revizije zavoda interesi politike po širitvi kobilarne z golfom in hoteli. Povedala pa je, da v Kobilarni stanje ni tako slabo, kot ga nekateri prikazujejo.

Direktor Tomi Rumpf bo jutri verjetno razrešen. Z zamikom bo to brzčas doletelo tudi večino članov sveta. Toda s tem ne bo rešen niti en problem, na katerega je opozorilo Računsko sodišče.

Tudi Rudi Pečar, predstavnik sežanske občine v svetu zavoda, ki se z Rumpfovim načinom dela ni vedno strinjal, pravi, da je Rumpf “v dveh letih mandata marsikaj obrnil na bolje, z mrtve točke je premaknil stvari, ki so prej stale pet let”. Sad njegovega dela, priznava Pečar, je tudi izjemno dober obisk na nedeljski prireditvi - slabemu vremenu in medijskim zapisom navkljub. Predvsem pa si Lipica kot državna kobilarna, blagovna znamka in turistična destinacija zasluži direktorja, ki bi zdržal cel mandat. Doslej to ni uspelo še nikomur.

A ne samo cel mandat. Poznavalci Lipice celo menijo, da bi morala imeti direktor in svet Lipice mandat osem do devet let, kolikor traja cikel vzgoje dobrega lipicanca. A v povprečju so dosedanji direktorji ostali manj kot tri leta. Tudi Rumpfu so dnevi na tem mestu verjetno šteti. Svet zavoda bo jutri verjetno sprejel njegov odstop, smo izvedeli iz krogov blizu sveta, čeprav večina članov stoji za njegovim delom in čeprav so prepričani, da so napake, ki mu jih očita računsko sodišče, večinoma posledica obstoječega zakona o Kobilarni Lipica.

O razlogih za njegovo razrešitev poznavalci le špekulirajo. Za Lipico, so si enotni, je naredil največ od vseh dosedanjih direktorjev. Vključno z urejanjem zelo razsutega stanja v gostinskem delu, zaradi česar si je nakopal tožbe tistih, ki so jim ustrezale lagodne službe. “Da, znal je biti zelo oster, a do tistih, ki so svoje delo opravljali dobro, tudi zelo korekten,” je zatrdil eden izmed notranjih virov.

A ne le Rumpf, tudi svet zavoda verjetno ne bo dočakal konca mandata, menijo poznavalci. Deloma zato, ker nekaj predstavnikov ministrstev niti ni več na delovnih mestih, s katerih so bili imenovani v svet. V svetu bo ostal verjetno samo predstavnik občine.

Kljub temu še vedno ni jasno, ali gre tokrat res za politični načrt ali zgolj za splet naključij. Nekaj zanimivih se namreč spleta že pri sosledju dogodkov, povezanih z revizijo računskega sodišča. Tudi v Lipici so v zadnjih dneh dvomili, da gre pri tem za naključje. Toda predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je včeraj za PN pojasnil, da je pobudo za revizijo poslal odbor državnega zbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki mu je tedaj predsedoval Franc Bogovič, tedaj poslanec, in pobude parlamenta so dolžni upoštevati.

Povod za to pobudo pa je bila seja vlade, ki jo je prejšnji premier Borut Pahor sklical v Lipici, da bi ji tako izrazil podporo vlade. A se mu je takrat zareklo in je podprl širitev igrišča za golf, s tem pa sprožil oster odziv tedanjega predsednika sveta zavoda Igorja Trebca. In posledično se je pristojni odbor za kmetijstvo moral postaviti v bran lipicancem in pašnikom zanje, saj bi se golf širil na račun konj.

No, Franc Bogovič je v tem mandatu postal prvi mož kmetijskega ministrstva, ki je s sklepom vlade od junija letos resorno ministrstvo, pristojno za Kobilarno Lipica (prej je bilo kulturno, še prej kmetijsko). Spomnimo, da je Bogovič poleti zaradi suše podprl akcijo zbiranja bal sena za Kobilarno s šestimi balami lastnega sena. Tudi krogi blizu Lipice zagotavljajo, da Bogovič ni tisti, ki bi rušil Rumpfa.

Kdo torej? Ali kaj? So to res investicije - kar za 14 milijonov jih načrtujejo v Lipici v prihodnjih dveh letih (od tega devet milijonov v šolski hotel Klub) -, od katerih si določeni krogi obetajo nekaj izkupička tudi za svoj žep?

LEA KALC FURLANIČ

MARICA URŠIČ ZUPAN


Najbolj brano