Kolikor pirhov, toliko zgodb

Vsak pobarvan pirh ima svojo zgodbo. V štanjelski galeriji Pri Valetovih so na ogled velikonočna jajca iz držav po vsem svetu, med njimi pa je tudi veliko namigov, kako letos okrasiti svoje velikonočne pirhe.

Slovenskim pirhom se ni treba sramovati svetovne konkurence Foto: Petra Mezinec
Slovenskim pirhom se ni treba sramovati svetovne konkurence Foto: Petra Mezinec

ŠTANJEL> Večina razstavljenih pirhov je iz zbirke Janeza Kranjca, ki je na žalost preminil. V tridesetih letih je uspel zbrati pirhe iz različnih koncev sveta, od nam bolj poznanih evropskih držav do bolj eksotičnih držav na drugih celinah, med drugim tudi iz Japonske, Kanade, Burme in Alžirije, pojasni Dušana Švagelj, ki je razstavo tudi pripravila. “Vsaka država ima svoj način poslikave, med najlepšimi so prav slovenske,” meni Švagljeva, ki je tudi sama zbirateljica pisanic. Pomemben del razstave je prispevala tudi ona.

Na razstavi si lahko tako poleg tradicionalnih pisanic ogledamo tudi lesene, steklene, kamnite, porcelanaste in pirhe iz testa. Jajca se med seboj razlikujejo tudi po vrednosti, med njimi je replika znamenitega Fabergejevega jajca. Nekaj so jih prispevali tudi člani društva Vezi, učenci iz štanjelske podružnice komenske šole in Alma Švagelj.

Velikonočni pirhi bodo na ogled do bele nedelje, 15. aprila. PEM


Najbolj brano