Kmalu prve dražbe premoženja Kraškega zidarja

Konec avgusta in septembra bodo prve dražbe premoženja Kraškega zidarja. Prvi pomembni poskus prodaje premoženja bo že v sredo, ko bo stečajna upraviteljica Simona Goriup skušala prodati objekt Tribuna v Ljubljani, ki bo naprodaj po izklicni ceni 7,8 milijona evrov.

Delavci Kraškega zidarja so pred kratkim na sedežu podjetja simbolno prižgali svečke Foto: Bogdan Macarol
Delavci Kraškega zidarja so pred kratkim na sedežu podjetja simbolno prižgali svečke Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA > Nedokončani poslovno-stanovanjski objekt Tribuna je ob Karlovški cesti v Ljubljani, nasproti uvoza v predor pod Ljubljanskim gradom. V njem je glede na podatke s spletne strani Kraškega zidarja predvidenih 76 stanovanj različnih velikosti in pet poslovnih prostorov.

Veliko zanimanja za nakup

Simona Goriup je povedala, da že prodajajo premično premoženje manjših vrednosti do 1000 evrov neposredno kupcem. Premično premoženje večjih vrednosti bo naprodaj na dražbi septembra, zanimanje za nakup pa je veliko.

Predmet dražbe, v kateri stečajna upraviteljica pričakuje dovolj denarja za dokončno poplačilo delavcev po prisilni poravnavi, je tudi prodaja terjatve do hčerinske družbe Tridana. Izklicna cena terjatev je 2,4 milijona evrov, dražba bo 24. septembra v Ljubljani. Gre za terjatev iz dokončanega projekta Situla v Ljubljani, pri kateri se je za iskanje kupca zavezala tudi banka.

“Če se bo ta terjatev prodala, pričakujem, da bomo lahko v celoti poplačali terjatve iz postopka prisilne poravnave in deloma opravili tudi delitev izterjatev, in to takoj, ko bo sodišče izdalo sklep o preizkusu terjatve,” je dejala Goriupova in dodala, da postopek preizkusa terjatve še ni končan, pač pa je v zaključni fazi. Pričakuje, da bo tudi ta končan v septembru.

Izkupiček od prodaje bo pripadel predvsem bankam

Stečajna upraviteljica meni, da prve dražbe ne bodo uspešne, saj so cenitve premoženja in s tem tudi prodajne cene premoženja visoke. Zato se bo z upniki poskušala dogovoriti, da bi opravili dražbe z zniževanjem cen, saj je zanimanja za nakup premoženja precej.

Nepremičnine v lasti Kraškega zidarja so v večini pod hipoteko in bo izkupiček od prodaje zato pripadel predvsem bankam.

Stečajni postopek v Kraškem zidarju se je začel pred dobrim letom dni. V tem času so uspeli delno poplačati dolgove delavcev iz prisilne poravnave, ki jih je bilo skupaj s prispevki za 1,5 milijona evrov.

Priznanih terjatev upnikov Kraškega zidarja glede na osnovni seznam, objavljen 17. januarja, je za 176,6 milijona evrov. Goriupova je na začetku napovedala, da bo stečaj sežanskega podjetja sklenjen v slabih treh letih, po dosedanjem poteku pa pričakuje konec postopka v petih letih.

STA


Najbolj brano