Klemenčičeva komisija zaznala konflikt interesov

Komisija za preprečevanje korupcije pri nedavni zaposlitvi Vojka Terčona pri sežanskem komunalnem podjetju, kjer je hkrati nadzornik, ocenjuje za konflikt interesov. Komisija opozarja, da o zaposlitvi člana nadzornega sveta ne more odločati direktor, ki ga je imenoval ta isti nadzorni svet.

Direktor sežanske komunale Iztok Bandelj za PN ni želel povedati, koliko kandidatov se je prijavilo na razpis ter kdo je bil  v komisiji, ki je odločala  o zaposlitvi Vojka Terčona Foto: Bogdan Macarol
Direktor sežanske komunale Iztok Bandelj za PN ni želel povedati, koliko kandidatov se je prijavilo na razpis ter kdo je bil v komisiji, ki je odločala o zaposlitvi Vojka Terčona Foto: Bogdan Macarol

SEŽANA > “Član nadzornega sveta, ki je po novem tudi v vlogi zaposlenega, v vlogi nadzornika ne bo mogel odločati o ničemer, kar je kakorkoli povezano z njegovo zaposlitvijo v nadzorovani družbi - drugačno ravnanje bi po neobvezujočem mnenju komisije pomenilo kršitev člena 38 A zakona o gospodarskih družbah, ki ureja dolžno izogibanje nasprotju interesov s strani članov organov vodenja ali nadzora delniških družb. Četudi formalno niso prepovedana, tovrstna podvajanja ustvarjajo številne ovire za učinkovito delovanje organov družbe, zato se jim je po mnenju komisije treba izogibati,” je za PN pojasnila svetovalka KPK Nina Wabra.

Jaz o tebi, ti o meni

Vojko Terčon je bil kot član NS sežanske komunale tudi predstavnik Kraškega zidarja. Ta ima v KSP 16-odstotni delež. Po besedah stečajne upraviteljice Simone Goriup je Terčonov mandat potekel 19. junija letos, skupščine 21. junija, kjer je bil ponovno imenovan, pa se Kraški zidar ni udeležil in tudi ni predlagal svojega predstavnika; prav tako pa ni nasprotoval imenovanju Vojka Terčona. Kraški zidar v stečaju bo v nadaljevanju pričel s postopkom prodaje delnic, še dodaja Goriupova.

Ker je Vojko Terčon od 12. avgusta zaposlen pri Komunalnem stanovanjskem podjetju (KSP) Sežana, kjer je hkrati tudi nadzornik, so se v javnosti namreč pojavili dvomi o neoporečnosti njegove zaposlitve, saj bo v tem primeru praktično nadziral samega sebe.

Pa ne le to. Komisija za preprečevanje korupcije jee preučila vlogo Vojka Terčona kot člana nadzornega sveta in morebitno konfliktnost interesov, ki bi se zaradi tega lahko pojavila pri njegovi zaposlitvi v družbi, ki jo nadzira. Kot član tričlanskega nadzornega sveta je namreč Terčon soodločal o imenovanju Iztoka Bandlja na mesto direktorja KSP.

Wabrova je v imenu komisije v zvezi s tem zapisala: “V postopku takšne zaposlitve je potrebno biti posebno pozoren; o njej naj ne odločajo tisti, ki jih s kandidatom za zaposlitev vežejo zasebni interesi. O zaposlitvi člana nadzornega sveta tako praviloma ne more odločati oseba, ki jo je na položaj imenoval nadzorni svet, njen član pa je bil sedanji kandidat za zaposlitev.”

Na dveh stolih

Enako mnenje, o čemer smo že poročali, je imelo tudi Združenje nadzornikov, Njihov pravni svetovalec Gorazd Podbevšek poudarja: “Noben član NS ne more biti neodvisen, če je zaposlen v družbi, ki jo nadzira, razen če ga je imenoval svet delavcev; zato gre v tem primeru za nasprotje interesov.”

Ob tem je dodal, da bi moral Terčon o zaposlitvi pri družbi, ki jo nadzira, v treh dneh uradno na seji seznaniti nadzorni svet, kjer bi odločali o njegovi morebitni zamenjavi, česar pa Terčon ni storil. Sejo NS naj bi sklical, saj je tudi predsednik NS, šele za konec tega tedna.

Vojko Terčon je za PN povedal, da je sicer neuradno delničarje, ki jih zastopa (med njimi podjetje Godina), in nadzornike seznanil s svojo novo zaposlitvijo. Ali je to res, bo znano v petek po seji NS, v katerem poleg Terčona sedita še Igor Mahne kot predstavnik občin ustanoviteljic KSP (te so 37-odstotni lastnik) in zastopnik zaposlenih Aleš Trampuš.

Zaposlen v treh tednih

Z Zavoda za zaposlovanje so nam sporočili, da je bil razpis pri njih in na spletni strani družbe objavljen natanko tri dni, kar je najnižji zakonski rok; od njegovega izteka do Terčonove zaposlitve pa je minilo 15 dni.

Bandelj nas je ob vprašanju o številu prijavljenih na mesto, ki ga je zasedel Terčon, ter o članih komisije, ki naj bi odločala o njegovi zaposlitvi, odpravil na kratko, češ da je vse teklo po zakonu. Za podatke o članih uprave in delničarjih, ki bi morali biti prek svojih predstavnikov v NS seznanjeni z novimi zaposlitvami, pa nas je usmeril na Ajpes. Ob tem ni pozabil pribiti, zakaj medijsko izpostavljamo družbo, ki v teh kriznih časih sploh zaposluje.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano