Kje pa imate medo-varne smetnjake?

“Danes poznamo zelo učinkovite rešitve za preprečevanje konfliktov z medvedi,” pravi Američan Seth Wilson, eden izmed vodilnih strokovnjakov, ki prihaja v Slovenijo mirit jezo ljudi zaradi preglavic z rjavimi medvedi.

Takole izgleda ameriški hišni medo-varni smetnjak za zaščito kompostov, čebelnjakov, sadovnjakov in drugih virov hrane, ki sicer mamljivo vabijo kosmatince v svojo bližino. Foto: Seth Wilson
Takole izgleda ameriški hišni medo-varni smetnjak za zaščito kompostov, čebelnjakov, sadovnjakov in drugih virov hrane, ki sicer mamljivo vabijo kosmatince v svojo bližino. Foto: Seth Wilson

NOTRANJSKA> V teh dneh na ljubljanski biotehnični fakulteti gostijo Setha Wilsona iz nevladne organizacije People and Carnivores (Ljudje in zveri). Ta naj bi na slovenske raziskovalce prenesel dobre izkušnje za izboljšanje sobivanja lokalnega prebivalstva z medvedi, je včeraj sporočil biolog Miha Krofel.

V Pivki pa bo juri ob 19. uri okrogla miza o sožitju med človekom, divjadjo in zavarovanimi živalskimi vrstami. V pogovoru z moderatorko Špelo Sedmak bodo sodelovali Vladimir Dekleva z Zavoda za gozdove, predsednik notranjskega lovsko upravljavskega območja Marko Udovič, Jernej Marolt z Inšpektorata za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje, Matevž Adamič z ministrstva za kmetijstvo in okolje, Aleš Klemenc iz Lovske zveze in predstavnica projekta Slowolf Irena Bertoncelj. Okrogla miza bo v Parku vojaške zgodovine, pripravlja jo Društvo podeželske mladine Pivka, Ilirska Bistrica in Postojna.

Wilson je namreč v ameriški zvezi državi Montani, kjer je v 90. letih 20. stoletja število konfliktov med medvedi in prebivalci strmo naraščalo zaradi pokolov domačih živalih, lomastenja po čebelnjakih in sadovnjakih, predvsem pa zaradi vse pogostejšega zahajanja medvedov v vasi in napadov na ljudi, pripravil odmeven projekt.

Ker odstrel ni bil dovolj učinkovit, je Wilson s sodelavci preizkusil inovativni preventivni pristop in uspel zmanjšati konflikte za več kot 90 odstotkov. Ti se še vedno zmanjšujejo, kljub povečanemu številu medvedov, ki so posledica zmanjšane potrebe odstrela.

“Slovenija ima veliko možnosti za izboljšanje sobivanja med medvedi in ljudmi. Danes namreč poznamo rešitve za to, vendar je potrebno več pozornosti preusmeriti na dejanja ljudi. Tak pristop je precej bolj učinkovit. Ključno je, da se v ukrepe aktivno vključi lokalno prebivalstvo in vzpostavi partnerstvo med ljudmi in državnimi inštitucijami, tako da se ljudje sami začnejo zavedati pomena ravnanja z odpadki,” je prepričan ameriški strokovnjak, ki že obiskuje naše kraje, predvsem pa žarišča, kjer spore netijo kosmatinci.

Pri tem kot ukrep priporoča izboljšanje ravnanja z odpadki v okolici vasi ter pravilno uporabo električnih ograj za zaščito čebelnjakov in drobnice. “Presenečen sem, da v Sloveniji nimate niti enega medo-varnega smetnjaka. Mislim, da bi bilo uvajanje takšnih smetnjakov na najbolj problematične lokacije dober začetek reševanja težav,” je po prvih ogledih ugotovil Wilson, ki bo imel danes ob 18. uri na Biotehniški fakulteti javno predavanje o sobivanju z medvedi. LORI FERKO


Najbolj brano