Kdo plačuje, ostaja skrivnost

“Supernova je bila res ustanoviteljica Vepe in ima v njej 30-odstotni delež, denarja pa nima, zato ga za vetrni park Senožeška brda ne daje,” je Anton Korošec, največji posamični lastnik Supernove in idejni oče vseh vetrnic na Senožeškem, včeraj deloma zanikal navedbe Aleša Musića, da ves denar za prvo fazo projekta zagotavljajo lastniki družbe. Drugi, večinski solastnik družbe, je Oskar Marko Musić.

Vetrnica v Dolenji vasi se vrti že kakšni dve leti, toda Anton Korošec pravi, da od nuje še nimajo kaj prida prihodkov
Vetrnica v Dolenji vasi se vrti že kakšni dve leti, toda Anton Korošec pravi, da od nuje še nimajo kaj prida prihodkov 

SENOŽEČE > Ugibanja o tem, kdo financira izdelavo vseh dokumentov za vetrni park Senožeška brda, delavnice in druge stroške do pridobitve gradbenega dovoljenja, se na Senožeškem kopičijo že nekaj časa, saj se domačini sprašujejo, kdo neki je plačal izvedbo delavnic, ankete, ki jo je med domačini izvajalo pooblaščeno podjetje, in ne nazadnje, kdo plačuje ljudi, ki hodijo v imenu družb Amicus in Vepa po vaseh, jim predstavljajo študije o vetrnicah ter obljubljajo obnovo vaškega doma v Dolenji vasi, asfalta v Senožečah, rente za vse krajane, deleže za solastnike zemljišč, ...

Poslovna skrivnost

Vprašanja so se še bolj zaostrila po nedeljskem prispevku na Planet TV, v katerem je Aleš Musić, direktor Vepe, na izrecno novinarkino vprašanje, koliko lastnega denarja bo Vepa vložila v projekt Senožeška brda, odgovoril: “Hm ... To vprašanje pa ... ne razumem dobro.”

Včeraj pa je na vprašanje PN, kako bodo financirali izgradnjo vetrnega parka Senožeška brda, Aleš Musić odgovoril: “Za prvi del projekta, do pridobitve gradbenega dovoljenja, finančno skrbijo lastniki podjetja Vepa, d. o. o., drugi del projekta od pričetka gradnje dalje pa nameravamo financirati s pomočjo sredstev EBRD, bančnimi posojili, vstopom partnerjev slovenskih podjetij v projekt in morda delno tudi s finančno pomočjo dobaviteljev opreme.”

Koliko lastnega denarja bodo zagotovili in na kakšen način, pa tudi mi nismo izvedeli. Musić je odgovoril le, da je ta del poslovna skrivnost družbe Vepa, ki je ne nameravajo razkrivati, saj je stvar lastnikov podjetja, ki so dolžni sredstva zagotavljati.

Supernova denarja ne daje

Lastnika Vepe sta družba Supernova (ki ima 30-odstotni delež) in Oskar Marko Musić s 70-odstotnim deležem. “Supernova denarja nima in ga za financiranje vetrnega parka ne daje. Vse financirajo Musići,” je včeraj za PN dejal Anton Korošec, največji posamični lastnik Supernove.

Korošec je tudi idejni oče vetrnice pri Dolenji vasi, ki se že vrti, pa tudi vseh vetrnic na Senožeškem: “Da, to je moje delo. Tudi Zajčica in Senožeška brda. Supernova je dala tudi prvo vlogo za energetsko dovoljenje, a nam ga v skoraj štirih letih ni uspelo dobiti. Na ministrstvu so nam odgovarjali, da Supernova nima dovolj garancij, da bi projekt izpeljali,” je povedal. Družbi Vepa, ki je nastala s soustanoviteljstvom Supernove, je to kasneje uspelo.

“Mnogi se bodo prijemali za glavo”

Tudi za načrtovane vetrnice na Zajčici se je najprej pogovarjal Korošec oziroma njegovo podjetje AAE, toda “Amicus je domačinom ponudil večjo letno rento,” še pojasni Korošec.

Toda te rente in vsi drugi prihodki od vetrnic so še zelo v zraku in pogojeni z veliko “če-ji”, opozarja začetnik pridobivanja energije iz velikih vetrnic v Sloveniji: “Če se vse ne bo izšlo, se bodo mnogi prijemali za glavo. Mi to izkušnjo že imamo. Če bi bila proizvodnja večja, če bi imeli veter kot na Atlantiku, .... Toda v Sloveniji takega vetra ni. Največji stroški so režijski in ti so enaki za majhno in veliko proizvodnjo ... Jaz za trinajst let dela nisem dobil še nič plačila,” opozarja Korošec.

Ob tem doda, da je v Sloveniji najboljša lokacija za vetrno elektrarno Volovja reber, a sam dvomi, da bodo investitorji tam uspeli.

Za prvo fazo dva milijona

Domačinom investitorji pravijo, da so doslej za papirje in druge aktivnosti porabili že pol milijona evrov. Aleš Musić je na vprašanje, koliko sredstev so že porabili v dosedanjih aktivnostih in s čim so jih financirali, včeraj odgovoril: “V fazi pridobivanja gradbenega dovoljenja, torej v tej prvi fazi, ko mora biti pred tem sploh sprejet državni prostorski načrt, zagotavljajo lastniki Vepa d.o.o., potrebna sredstva za izdelavo projektov in vodenje projekta do gradbenega dovoljenja v višini okrog dva milijona evrov.”

In če Supernova, kot trdi Korošec, denarja ne zagotavlja, ostane vse breme na Oskarju Marku Musiću. Aleš Musić je namreč včeraj zanikal, da bi Vepi pomagala druga podjetja družine Musić in zatrdil, da lastniki Vepe niso solastniki družb Ganamm, Linxair ali Leški dom, ki so v večinski lasti Aleša, Gojka in Nikole Musića. “Podjetje Vepa je bilo ustanovljeno izključno za projekt vetrnega parka. Smo družina podjetnikov in želimo si in verjamemo, da bo ta projekt uspel, ker je res dober in bi nam zagotavljal čisto elektriko iz OVE. V preteklosti smo se ukvarjali z nekaj uspešnimi projekti na področju gradbeništva in umeščanja objektov v prostor, nekateri pa so tudi zaradi krize in stanja v zadnjih letih težje uspeli. To rešujemo, vendar popolnoma neodvisno od projekta Vetrnega parka Senožeška brda,” zatrjuje Musić.

MARICA URŠIČ ZUPAN


Najbolj brano