Kdo je sploh lep?

Učenci dutovske osnovne šole in podružnične šole Tomaj so ob obletnici rojstva njihovega sovaščana pripravili program, v katerem so spomnili, da so nekatere Kosovelove pesmi otroško razigrane, in hkrati dokazali, kako močno čutijo pesnikovo sporočilo.

Nesem sončnico je ena najbolj znanih in priljubljenih otroških pesmi Srečka Kosovela Foto: Petra Mezinec
Nesem sončnico je ena najbolj znanih in priljubljenih otroških pesmi Srečka Kosovela Foto: Petra Mezinec

TOMAJ > Otrok s sončnico, Sonček boža, Naš prašiček, Burja so le nekatere od pesmi, ki so jih mlajši učenci prebudili na proslavi ob praznovanju obletnice. Veliko več optimizma je v tem mladem Kosovelu. “Na praznovanje obletnice smo se začeli pripravljati že ob kulturnem prazniku, ko so učenci nižjih razredov pripravili razstavo ilustracij Kosovelovih pesmi,” je pojasnila ravnateljica Doris Orel in poudarila, da v šoli resno jemljejo izročilo velikega poeta. V kratkem bodo, tako kot vsako leto, v Trstu pripravili spominsko slovesnost ob Kosovelovem spomeniku.

Na zaključni prireditvi so kulturni program dopolnjevale instalacije in razstava o Kosovelu, prostor pa so krasile tudi kocke iz konsov, ki so jih učenci oblikovali sami. “Poleg tega smo pripravili tudi glasilo z naslovom Rad bi bil lep, a kdo je lep?, v katerem so objavljene izbrane pesmi, ilustracije in razmisleki o pesniku,” je še dodala ravnateljica.

Prav iz teh pesmi in konsov diha drugačen Kosovel. V njih se učenci sprašujejo o državi, čustvih in življenju. Tako kot se je pred stotimi leti spraševal njihov predhodnik. PEM


Najbolj brano