Kamnolom v paketu z Laženci

Cestno podjetje Nova Gorica (CPG) bo še naprej najemnik obrata ABK Laže. Konec meseca bo s Primorjem v stečaju, ki je lastnik, podpisalo enoletno pogodbo za najem obrata, kamor sodi kamnolom, asfaltna baza in betonarna. Nameravajo tudi razširiti dejavnost.

Betonarna v Lažah je počivala dve leti, naslednik lastnika - potopljenega  Primorja, podjetje CPG, jo bo v kratkem spet zagnal Foto: Lea Kalc Furlanič
Betonarna v Lažah je počivala dve leti, naslednik lastnika - potopljenega Primorja, podjetje CPG, jo bo v kratkem spet zagnal Foto: Lea Kalc Furlanič

LAŽE> Cestno podjetje Nova Gorica (CPG), ki je hčerinsko podjetje Primorja v stečaju, bo konec meseca podpisalo enoletno pogodbo o najemu obrata ABK v Lažah. S tem obratom, kamor sodijo kamnolom, asfaltna baza in betonarna, so sicer upravljali že od lanskega maja.

Zdaj pa so se, ker poslujejo dobro, odločili za nadaljnji najem. ”V našem ekonomskem interesu je tudi, da ta obrat odkupimo,” je včeraj za PN povedal direktor CPG Kristjan Mugerli. Za najem so se (edini) prijavili lani oktobra, postopek bo sklenjen šele sedaj.

Ponovno bodo zagnali betonarno

Novost je, da bodo spet zagnali tudi betonarno, ki jo je na območju med kamnolomom in Lažami pred nekaj leti postavilo Primorje, vendar ne obratuje že dve leti. “V njej bomo proizvajali prefabricirane elemente, ki jih potrebujemo za naša gradbišča. Stroški proizvodnje so namreč v tem obratu zaradi neposredne bližine kamnoloma nižji,” dodaja Mugerli. Zatrjuje še, da so na zadnjem sestanku s to namero že seznanili Lažence.

Predstavnica vaške skupnosti Martina Žetko pritrjuje, vendar je vseeno presenečena, da je odločitev dokončna. Na vprašanje, ali bo Lažence ponovno obratovanje betonarne motilo, odgovarja: “Upamo, da ne, čeprav je bil ob prejšnjem obratovanju hrup tovornjakov kar močan.” Spomni še, da so tedaj Laženci proti betonarni ukrepali celo na ustavnem sodišču, ki je njihovo zahtevo zavrnilo, češ da bi se morali pritožiti že v sklopu upravnega postopka.

Z najemnikom CPG, še pove Žetkova, so se na zadnjem usklajevalnem sestanku konec prejšnjega leta dogovorili, da bo najemnik še naprej dosledno spoštoval določila medsebojnega sporazuma. Tega so s Primorjem po dolgoletnih pogajanjih sklenili leta 2008, saj je bilo bivalno okolje Lažencev zaradi delovanja kamnoloma obremenjeno in onesnaženo. Določili so denarno in materialno odškodnino, v obliki obnovitvenih del v vasi.

Ali le pol odškodnine ali nič

“Na zadnjem srečanju smo se s podjetjem CPG sporazumeli, da nam izplačajo le polovico odškodnine, saj so bili najemniki le pol leta. Če ne bi pristali na to, bi morali to vsoto vpisati v stečajno maso Primorja. Ki pa ima po sporazumu do nas še vedno nekaj obveznosti v obliki vzdrževalnih del na cesti v vasi in podobno. CPG nam je obljubilo, da bo poskrbel za te obveznosti,” pojasnjuje Žetkova.

“Kdor najame ali kupi obrat kamnoloma, se mora zavedati, da je Lažence dobil v paketu z njim,” je odločna predstavnica vaščanov. Ker je bil sporazum petleten, so sklenili še aneks.

Mugerli je prepričan, da bodo z lokalno skupnostjo tudi naprej korektno sodelovali, očitke o večji količini prahu iz kamnoloma lani poleti upravičuje s povečano količino dela v kamnolomu in z dolgotrajno poletno sušo.

Divaški župan Drago Božac pa pravi, da je občina opravila svoje obveznosti - torej oblikovala in ovrednotila zahtevek ter ga vključila v stečajno maso Primorja. V zahtevku je tudi neporavnana odškodnina za rudninsko pravico, ki je Primorje občini ni plačevalo eno leto.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano