Kakšna bo prihodnost bioplinarne in Bistričanov?

Republiška okoljska agencija je napovedala, da bo zaradi čezmerne onesnaženosti okolja ilirskobistriške bioplinarne zahtevala spremembo veljavnega okoljevarstvenega dovoljenja glede mejnih vrednosti emisij v vode, zrak ali tla. To bo storila na račun novih predpisov s področja varstva okolja, ki se nanašajo na obratovanje naprave.

ILIRSKA BISTRICA > Kot je znano, je družba za ravnanje z biološkimi odpadki Bio futura za obratovanje svoje bioplinske naprave v Ilirski Bistrici pridobila uporabno dovoljenje. Uspelo ji je šele potem, ko je na upravnem sodišču dosegla, da se negativno mnenje Agencije RS za okolje (Arso), izdano po roku, upošteva kot pozitivno. In to kljub ugotovitvi, da okoljevarstveno dovoljenje iz leta 2008 ne odraža več dejanskega stanja.

Bio futura bi namreč morala po vseh pravilih oddati vlogo za spremembo okoljevarstvenega dovoljenja za dodatno obdelavo digestorskega ostanka oziroma pregnitega blata za postopek dehidracije. Kot so nam pojasnili na Arsu, je bilo iz ocene kakovosti, ki jo je po vzorčenju blata v bioplinarni podal Inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje, razvidno, da je odstotek suhe snovi 94-odstoten in s pH vrednostjo do 12,4, namesto da bi bil odstotek suhe snovi 15,3 s pH vrednostnjo 8,4.

Kmalu po strožjih merilih

V ponovnem postopku bi morali preveriti tudi ravnanje z odpadnimi vodami in ukrepe v primeru izrednih dogodkov, kjer bi se lahko pojavil izpust v javno kanalizacijo. “Ugotovljeno je bilo še, da se v tej napravi predeluje dnevno več kot deset ton odpadkov, ki se uvrščajo kot živalski stranski proizvodi tretje kategorije skladno z uredbo o določitvi zdravstvenih pravil za živalske stranske proizvode in pridobljene proizvode, ki niso namenjeni prehrani ljudi. To pa pomeni, da bi stranka morala pridobiti okoljevarstveno dovoljenje za obratovanje naprave, ki lahko povzroča obremenjevanje okolja večjega obsega, ” so še povedali na Arsu, kjer bodo zdaj po uradni dolžnosti začeli postopek spremembe veljavnega okoljevarstvenega dovoljenja. To morajo storiti zaradi novih predpisov na področju varstva okolja.

V določenem roku bo torej morala Bio futura uskladiti obratovanje bioplinarne z zahtevami uredbe o odpadkih in drugih predpisov glede emisij snovi in energije v okolju. Nad (ne)usklajenostjo naprave pa bodo bdeli inšpektorji, saj tovrstna sprememba na že izdano uporabno dovoljenje ne more vplivati.

Iščejo tujega partnerja

Po naših informacijah pa medtem direktor družbe Bio futura Igor Zmazek za ponovni zagon strojev, ki so jih lani novembra na zahtevo gradbenega inšpektorja ugasnili in s tem ustavili predelavo razgradljivih organskih odpadkov, v tujini pospešeno išče strateškega partnerja za finančno sanacijo.

V družbi, kjer je bilo še lani zaposlenih okoli 15 ljudi, danes pa ni nikogar, so navkljub okrnjenemu delovnemu procesu uspeli 642.000 evrov minusa iz leta 2011 zmanjšati na 310.000 evrov. “Izguba poslovnega leta pa se bo pokrivala z dobički prihodnjih let,” je v letnem poročilu za 2012 optimistično napovedal Zmazek.

V civilni iniciativi Nove ideje pa ob tem pričakujejo ustrezno ukrepanje inšpekcijskih služb, ki so jih sicer v preteklosti večkrat pustile na cedilu.

LORI FERKO


Najbolj brano