Kako so starim hišam podaljšali življenje

Domačije Pr Nanetovh v Matavunu, Zančevi v Kobjeglavi, Slamčevi v Pliskovici in Šobčevi v Kalu pri Pivki so znamenite stare hiše, pri katerih prenovi je sodeloval Zavod za varstvo kulturne dediščine.

V avli hrpeljsko-kozinske občine je na ogled del pregledne razstave dela novogoriških konzervatorjev kulturne dediščine Foto: Bogdan Macarol
V avli hrpeljsko-kozinske občine je na ogled del pregledne razstave dela novogoriških konzervatorjev kulturne dediščine Foto: Bogdan Macarol

HRPELJE > Kako je potekala prenova teh in še desetih drugih pomembnih objektov, si je mogoče te dni ogledati v avli hrpeljsko-kozinske občine.

V preddverju hrpeljsko - kozinske občinske stavbe je namreč na ogled del pregledne razstave z naslovom Pet desetletij dela novogoriške enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Razstava sodi v sklop celoletnega obeleževanja stote obletnice organiziranega varstva kulturne dediščine v Sloveniji in jubileja območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) v Novi Gorici.

Zavod za varstvo kulturne dediščine, OE Nova Gorica, deluje na ozemlju celotne Primorske z izjemo obalnih občin. Ustanovljen je bil leta 1961 za takratni Goriški okraj in začel z delom v naslednjem letu kot medobčinski zavod za spomeniško varstvo za občine Ajdovščina, Idrija, Nova Gorica in Tolmin. V letu 1965 je zavod razširil svojo dejavnost na območje občin Sežana in Postojna ter v letu 1967 na občino Ilirska Bistrica. Javna služba ima danes isto območje delovanja, le občine so se s tedanjih sedem z zakonom iz leta 1994 razdelile na 17 novih.

“V obliki panojev na njej predstavljamo objekte kulturne dediščine, na katerih so kolegi strokovno delali desetletja. V bogatem slikovnem gradivu smo želeli prikazati stanje nekaterih objektov kulturne dediščine v zahodni Sloveniji, njene posebnosti in posledice burnih zgodovinskih dogodkov v dvajsetem stoletju,” je povedala vodja enote Ernesta Drole.

Razstava, ki je bila najprej postavljena v Kobaridu in bo do konca leta potovala po večjih primorskih krajih, se je tokrat ustavila v Hrpeljah. “Iz obsežnejšega gradiva tu predstavljamo 14 objektov,” je povedala Eda Belingar iz ZVKD.

Poleg štirih uvodoma naštetih kraških domačij v Matavunu, Kobjeglavi, Pliskovici in Kalu pri Pivki, razstava popisuje tudi prenovo Škrateljnove domačije v Divači, gradov Prem in Rihenberk, spominske cerkve Sv. Duha v Javorci in cerkve svete Helene v Gradišču pri Divači. Zavod je sodeloval tudi pri prenovi vodnjakov na Krasu in pri ureditvi spomenika baronu Čehovinu v Dolancih, skrbno pa bdi tudi nad Botaničnim vrtom v Sežani ter nad naseljem Štanjel in tamkajšnjim vrtom ob vili Ferrari.

Zadovoljni, da je razstava našla pot tudi do njih, so tudi na upravi občine Hrpelje-Kozina. “Kulturna dediščina, sploh pomembnejša, je pomemben del nacionalne identitete. Njenega pomena se začenjamo resneje zavedati šele zadnje čase, ko smo soočeni z globalizacijo ter mešanjem kultur v Evropski uniji,” je ob ogledu razstave, ki bo na ogled do 25. novembra, povedala direktorica občinske uprave Saša Likavec Svetelšek.

Ker imajo tudi v njihovih krajih veliko pomembnih kulturnih ostalin preteklosti, pa je ob tem izrazila obžalovanje, da na razstavi ni na ogled nobenega izmed objektov kulturne dediščine iz njihove občine.

BOGDAN MACAROL


Najbolj brano