KS 90 za dopolnitev zakona o Kobilarni Lipica

V Obalnem sindikatu gostinstva in turizma pri KS 90 v odprtem pismu ministru Dejanu Židanu predlagajo dopolnitev predloga novele zakona o Kobilarni Lipica. Po njej bi opravljanje gospodarske dejavnosti Lipice Turizem začasno prenesli na javni zavod, ta pa bi nato to dejavnost lahko opravljal vse do oddaje nepremičnin v dolgoročni najem.

V Obalnem sindikatu gostinstva in turizma pri KS 90 ministru Dejanu Židanu predlagajo dopolnitev predloga novele zakona o Kobilarni Lipica. Opravljanje gospodarske dejavnosti Lipice Turizem bi začasno prenesli na javni zavod, ki bi jo lahko opravljal Foto: Bogdan Macarol
V Obalnem sindikatu gostinstva in turizma pri KS 90 ministru Dejanu Židanu predlagajo dopolnitev predloga novele zakona o Kobilarni Lipica. Opravljanje gospodarske dejavnosti Lipice Turizem bi začasno prenesli na javni zavod, ki bi jo lahko opravljal Foto: Bogdan Macarol

KOPER > Predlog vladne novele naj bi poslanci po skrajšanem postopku obravnavali v torek v okviru redne seje DZ, o njem pa glasovali v četrtek. Predlog, ki mu je prejšnji mesec zeleno luč dal tudi parlamentarni odbor za kmetijstvo, med drugim črta določbo, ki je kobilarni doslej omogočala ustanavljanje družb z omejeno odgovornostjo. Posledično bo morala družba Lipica Turizem ugasniti.

Predlog omogoča oddajo nepremičnin, ki se ne uporabljajo za izvajanje javne službe in so namenjene za gostinsko-hotelirsko dejavnost, prek javnega razpisa. Opredeljena je organizacija javnega zavoda Kobilarna Lipica, ki ga bosta sestavljali enota kobilarna, ki bo opravljala javno službo (vzreja konj), in enota turizem, ki bo tržila produkte na trgu.

V Obalnem sindikatu gostinstva in turizma pri Konfederaciji sindikatov 90 Slovenije (KS 90) pa v odprtem pismu ministru za kmetijstvo in okolje Dejanu Židanu opozarjajo na po njihovem mnenju škodljive posledice prenehanja dejavnosti Lipice Turizem, ki bi pomenila izgubo 35 delovnih mest.

Scenariji ugasnitve Lipice Turizem bi lahko bili prodaja, likvidacija ali začetek stečajnega postopka. V sindikatu poudarjajo, da je uspešnost prodaje podjetja vprašljiva, saj ima lastnik nepremičnin namen skleniti dolgoročni, 50-letni najem nepremičnin, ki se uporabljajo za opravljanje hotelsko-gostinske dejavnosti, s kupcem pa ne bi bilo mogoče skleniti neposredne pogodbe o najemu, pač pa bi moral lastnik pripraviti javni razpis.

Stečajni postopki so po drugi strani dolgotrajni “in glede na roke, ki so določeni v zakonodaji, praktično zelo težko izvedljivi do 31. decembra 2014”. Do tega datuma kobilarna namreč v skladu z novelo ne bi več smela izkazovati kapitalske naložbe v Lipici Turizem.

V sindikatu zato predlagajo, da vlada kot predlagatelj novele vloži predlog za dopolnitev zakona, po kateri bi opravljanje dejavnosti Lipice Turizem začasno prenesli na javni zavod, ta pa bi gospodarsko dejavnost lahko opravljal, vse dokler lastnik ne bi oddal nepremičnin v dolgoročni najem.

S to dopolnitvijo bi ohranili gospodarsko dejavnost, iz katere bi javni zavod pridobival denar za opravljanje svoje dejavnosti, hkrati pa bi bilo to pomembno za ohranjanje delovnih mest. Po oddaji nepremičnin in prenosu delavcev k drugemu delodajalcu bi javni zavod nato lahko sprožil postopek likvidacije Lipice Turizem, dodajajo v sindikatu.

STA


Najbolj brano