Je šolo v Obrovu “zaprlo” kar vodstvo šole?

Če bi se upoštevalo zakon o šolskem okolišu, se letos v šolo v Obrovu ne bi vpisal en sam učenec, temveč bi tamkajšnjo stavbo napolnjeval smeh 17 otrok, je prepričan hrpeljsko-kozinski župan Zvonko Benčič-Midre.

Šola v Obrovu septembra ne bo odprla vrat šolarjem Foto: Danijel Cek
Šola v Obrovu septembra ne bo odprla vrat šolarjem Foto: Danijel Cek

OBROV, HRPELJE > S tem stališčem je na zadnji seji seznanil člane občinskega sveta, ki naj bi mu - po napovedih izpred nekaj tednov - predlagal, da se šola v Obrovu zapre.

A župan Zvonko Benčič - Midre v četrtek zapiranja šole ni dal na dnevni red. Uradno tako sklepa o zaprtju šole še ni, čeprav je župan svetnike seznanil: “Šole v Obrovu ni več. Njeno začasno zaprtje bo verjetno trajno.”

“Odgovorno je vodstvo šole”

Število otrok v šolskem okolišu POŠ Obrov, ki bi se vpisali v 1. razred v šolskem letu 2014/15: 4; 2015/16: 8; 2016/17: 5; 2017/18: 8. Če bi vsi otroci iz šolskega okoliša obiskovali POŠ Obrov, bi bilo v šolskem letu 2017/18 v petih razredih 29 otrok.

A pri tem je župan tudi opozoril: “Za to, da se je to zgodilo, bom nekoga poklical na odgovornost.” Po njegovih navedbah svetnikom je krivec za to vodstvo šole, ki od leta 1997 ni upoštevalo odloka o šolskem okolišu. “Ker vodstvo šole tega ni upoštevalo, se je zgodilo to, da je letos v prvi razred vpisan le en učenec. Če bi ga upoštevalo, bi bilo na podružnico vpisanih 17 učencev,” je povedal Benčič - Midre.

Če bi vsi hodili v šolo v Obrov ...

Župan se je morda zmotil za kakšnega učenca, za mnogo pa ne. V iztekajočem se šolskem letu je šolo v Obrovu obiskovalo 10 učencev. V šolskem letu 2013/14, ko šola prvič po skoraj petih desetletjih ne bo sprejela otrok, se je vanjo resda vpisalo samo šest učencev v štirih razredih, kar je po normativih premalo (v kombiniranem oddelku dveh razredov mora biti vsaj pet otrok, v Obrovu bi jih imeli le po tri v vsakem), toda v šolskem okolišu sta še dva učenca, ki obiskujeta matično šolo v Hrpeljah, eden, ki se šola na Pregarjah, in trije petošolci v Hrpeljah, ki bi tudi lahko okrepili podružnico.

V prihodnjih letih dovolj otrok

Statistični podatki o številu rojstev pa so še bolj obetavni, saj bodo iz obrovskega šolskega okoliša že čez leto dni prestopili prag šole štirje prvošolci, jeseni 2015 kar osem, leto kasneje pet in leta 2017 spet osem. Skupaj z letošnjimi prvošolci bi torej v šolskem letu 2017/18 šolo v Obrovu lahko obiskovalo kar 29 učencev v petih razredih.

Ravnateljica matične osnovne šole v Hrpeljah in podružnice v Obrovu Janja Babič o vpisovanju obrovskih otrok v druge šole pravi: “Šolski okoliš je kompleksna zadeva. Starši najprej niso želeli vpisovati otrok v Obrov zato, ker tam ni bilo podaljšanega bivanja. Potem smo to zagotovili. Drugi razlog je bil, da so bili otroci navajeni na vrstnike iz vrtca v Hrpeljah. Nekateri otroci obiskujejo športne in druge klube ter glasbeno šolo, ki so v Hrpeljah in imajo starši zaradi tega veliko voženj. Starši imajo različne potrebe in ker je v matični šoli dovolj prostora, smo jim dovolili vpis.”

Je šolo v Obrovu ogrozila matična?

Ker je bilo na četrtkovi seji v Hrpeljah slišati, da je bila zaradi kršenja pravil o šolskem okolišu zoper ravnateljico celo podana prijava na šolski inšpektorat, smo to preverili. Na ministrstvu za šolstvo so nam včeraj odgovorili, da inšpektorat prijave zoper OŠ Hrpelje ni prejel.

Glede pravice otrok do šolanja v šolskem okolišu, v katerem nimajo stalnega ali začasnega prebivališča, pa so pojasnili, da je to možno, vendar le v primeru, ko ne ogroža nobene od vpletenih šol. “Čeprav o vlogi za prepis odloča zaprošena šola, je predpisano obvezno sodelovanje obeh šol, kar pomeni, da pri tem sodeluje tudi šola, ki jo učenec obiskuje. Zaprošena šola ni dolžna ugoditi vlogi staršev, če bi se s tem poseglo v njeno organizacijsko in kadrovsko strukturo ter prostorske kapacitete.”

O tem, ali je vodstvo hrpeljske matične šole s tem, ko je odobrilo vpis otrok iz Obrova v Hrpelje, ogrozilo in dejansko “zaprlo” šolo v Obrovu, bodo občinski svetniki zagotovo še razpravljali.

A dejstvo je, da pouka v Obrovu septembra ne bo. S tem bodo odveč tudi štiri delavke, ki so bile tam zaposlene. Ravnateljica Janja Babič sicer pravi, da jih ne bodo odpustili, temveč jim bodo skušali najti delo s prerazporejanjem na matični šoli, morebiti tudi z zmanjševanjem delovnih obveznosti ostalim zaposlenim.

BOGDAN MACAROL

MARICA URŠIČ ZUPAN


Najbolj brano