Grad pridobiva svetovni sloves, domačinom pa polzi iz rok

Grad Predjama, ki postaja vse bolj znan tudi onkraj slovenskih meja, je v primerjavi s tujimi turističnimi gradovi velika neizkoriščena priložnost, saj množica turistov grajske okolice skoraj niti ne opazi.

PREDJAMA > Predjamski grad po številu obiskovalcev prekašata le dva slovenska gradova, blejski in ljubljanski. Turisti pa, za razliko od Bleda in Ljubljane, v grajski okolici praktično ne pustijo niti centa.

Grad bi lahko zadržal mlade

O tem veliko govori Andrej Miklavčič, nekdanji gospodarstvenik in avtor nove domoznanske knjige o Podgori, sedmih vaseh ob nekdanji rimski cesti od Planine proti Nanosu. “Iz vasi Predjama se je v zadnjih petdesetih letih izselila več kot polovica prebivalcev. Nekoč pa je v času semnja za veliki šmaren prišlo toliko ljudi, da so jih spovedovali kar trije duhovniki,” opisuje Miklavčič, ki je prepričan, da bi domačini lahko od množičnega obiska turistov precej iztržili.

V nedavno izdani knjigi je tudi zgovorna izjava domačina Stojana Premrla: “Vas že leta propada in odmira. Leta 1970 nas je bilo v Predjami 23 fantov in deklet, zdaj so le trije. V vasi je kar 19 hiš praznih, kar je 40 odstotkov vseh stanovanjskih poslopij.”

Miklavčič je prepričan, da mladi v Predjami in okolici, ki jih “prihodnost najbolj zanima, nimajo odgovora, kako bosta grad in vas v prihodnje živela bolj povezano in si delila usodo, ki jo kraju prinaša hiter razvoj turizma”.

Neizkoriščene priložnosti

Podgorci ali Podgurci, kot si sami pravijo, so kot prostovoljci že veliko storili. Poleg sodelovanja na viteškem turnirju, ki ga letos sicer ne bo, so ob poti proti gradu postavili kozolec toplar z etnološko zbirko.

V neposredni bližini toplarja pa že leta propada motel Erazem, ki ga trenutno prodajajo za 341.000 evrov, kar je za tisočaka več kot spomladi. Ali je kaj zanimanja, nam prodajalec ni hotel povedati.

Zanimivo hišo, ki bi jo lahko spremenili v gostišče, muzej ali celo družinski hotel, prodajajo tudi v neposredni bližini gradu. Njen lastnik, Damijan Premrl iz Bukovja, pravi, da se za stoletje staro hišo zanima nekaj morebitnih kupcev, pogovarjal pa se je tudi že z družbo Postojnska jama. Tudi on je prepričan je, da bi Podgorci lahko kaj iztržili od množice turistov (velika večina so tujci), ki se skozi Podgoro samo vozijo.

Čakanje na razpis

V družbi Postojnska jama širitve turistične ponudbe iz gradu na okolico v tem trenutku ne morejo načrtovati, saj čakajo na razpis za najem gradu. Ministrstvo je nedavno grad skoraj že oddalo drugemu najemniku, ki je ponudil višji znesek najemnine kot Jama.

A denar ne more biti edino merilo, ampak predvsem strokovnost, je prepričan prvi mož Postojnske jame Marjan Batagelj. Grad in jama sta namreč tesno povezana, saj so praktično vsi obiskovalci gradu najprej šli v Postojnsko jamo. Poleg tega ima Postojnska jama koncesijo za jamo Predjama, pred katero stoji grad skrivnega Erazmovega rova, skozi katerega so v času obleganja prihajale vipavske češnje.

Koncesnina pa bi morala, tako kot v primeru Jame, ostati v Postojni, ne pa iti v Ljubljano, je prepričan Batagelj. Prihodnost Predjame vidi v oblikovanju srednjeveške vasi, ki bi dopolnjevala turistično ponudbo samega gradu.

Tuji občudovalci

Med tremi milijoni dosedanjih obiskovalcev gradu je bil eden najpomembnejših lani. Tu se je namreč ustavil ameriški pisatelj George R. R. Martin, ki ga je ameriški Time lani uvrstil med sto najpomembnejših Zemljanov. Avtor svetovnih knjižnih in nato filmskih uspešnic Pesmi ledu in ognja je na grad prispel, ko se je že spustila noč. Na spletnem blogu je zatem napisal, da si je ogledal izjemen in zanimiv grad, ki ga bo vsekakor skušal vključiti v svojo naslednjo knjigo, kot enega izmed fantazijskih gradov Zahodnjega. Pisatelj in scenarist je v spomin na obisk v glini pustil odtis svojih rok, sledila pa je srednjeveška pojedini v Taberni. V knjigo gostov je zapisal, da gre za dih jemajočo znamenitost, ki se je bo spominjal vse življenje.

Letos pa je grad obiskala ekipa ameriške televizijske mreže CNN in posnela dvominutno reportažo o Erazmu, “slovenskemu Robinu Hoodu” iz dežele nad “velikanskim podzemnim jamskim sistemom, ki se razširja tudi v sosednjo Hrvaško”.

Lonely Planet, ki velja za biblijo svetovnih popotnikov, je Predjamski grad uvrstil na svojo lestvico dvanajstih najzanimivejših turističnih točk v Sloveniji. Grad so označili za “najbolj dramatično umeščen grad kjerkoli”.

TINO MAMIĆ


Najbolj brano