Gole zabijajo že polnih 90 let

Mladinsko nogometno društvo Tabor Sežana letos praznuje že 90. obletnico organiziranega igranja nogometa. Nocoj bo za svoje dolgoletno delo prejelo najvišjo občinsko nagrado.

Trening ekipe mlajših dečkov mladinskega nogometnega društva Tabor na domačem stadionu v Sežani Foto: Igor Bole
Trening ekipe mlajših dečkov mladinskega nogometnega društva Tabor na domačem stadionu v Sežani Foto: Igor Bole

SEŽANA > “V tem dolgem obdobju so se v društvu zvrstile mnoge generacije in mnogim je nogomet spremenil način življenja. Pri delu z mladimi ljubitelji športa je mladinsko nogometno društvo Tabor v različnih družbenih obdobjih vselej odigralo tudi pomembno vlogo vzgojitelja: uspelo mu je privzgojiti vestnost, marljivost in odgovornost, pa tudi pripadnost”, so na Občini Sežana zapisali med utemeljitvami za najvišje občinsko priznanje v obliki nagrade Občine Sežana ob občinskem prazniku.

Društvo Tabor je namreč športna organizacija z najdaljšo tradicijo v sežanski občini. Njegovo 90-letno delovanje je dodobra zaznamovalo razvoj športa v občini.

Dolgoletni trener društva Igor Bole včeraj ni skrival zadovoljstva. Dejal je, da so počaščeni in da je ta nagrada pravzaprav priznanje vsem generacijam v klubu za dolgoletno delo. “Če nas nagrajuje, pomeni, da občina sledi našemu delu in rezultatom ter da smo primerna športna organizacija, v katero je vredno vlagati,” je dodal Bole.

In seveda naštel vidne rezultate kluba: “Dvakrat smo se uvrstili v prvo slovensko nogometno ligo, leta 1976 je naša članska ekipa igrala v finalu pokala na območju Slovenije; iz Sežane je izšlo tudi kar nekaj reprezentantov in prejeli smo kar nekaj priznanj, med drugim zlato plaketo Nogometne zveze Jugoslavije, plaketo Nogometne zveze Slovenije in priznanje Medobčinske nogometne zveze Koper.”

Ob tem ni pozabil povedati, da so bili poleg nagrad tudi že kaznovani, največkrat zaradi napak med igro. “A tudi to je del vzgoje in treninga nogometašev,” se je pošalil Bole.

Sicer pa v klubu trenutno trenira približno 150 igralcev, večina jih je domačinov oziroma iz obalno-kraške regije, nogomet igrajo v osmih ekipah mlajših kategorij in v eni članski ekipi, delujejo pa tudi veterani oziroma ljubitelji nogometa. “Pri nas igrajo nogomet domala vse generacije, od sedem pa do 100 let, le še žensko ekipo moramo ustanoviti,” v veselem tonu nadaljuje dolgoletni trener.

Ekipe mlajših kategorij se vsako leto udeležujejo različnih turnirjev doma in po svetu, kar je za mlade, glede na današnjo globalizacijo, neprecenljiva izkušnja druženja, tovarištva, povezovanja in spoznavanja različnosti, še menijo na občini. Poleg igralcev so k uspešnosti društva prispevali seveda tudi trenerji. “Teh nikoli ni dovolj, še posebno za otroke, ki zahtevajo drugačen pristop,” še niza Bole. In sklene, da je dolgoročni cilj društva z mladinsko in kadetsko ekipo se uvrstiti v drugo slovensko ligo ter da bi starejši dečki ponovno zabijali gole v prvi slovenski nogometni ligi.

LEA KALC FURLANIČ


Najbolj brano