Glihenga za smerski turn

“Turn more biti vesok 12 do 13 sežnjev in širok kot pregarski” je ena izmed zanimivih točk pogodbe, ki so jo leta 1805 sklenili vaščani brkinske vasi Smrje in mojster, ki je gradil zvonik njihove cerkve. Pogodba, ki je do nedelje na ogled v Ilirski Bistrici, je prav zanimivo branje.

Pogodba iz leta 1805 je prav zanimivo branje Foto: Tomo Šajn
Pogodba iz leta 1805 je prav zanimivo branje Foto: Tomo Šajn

ILIRSKA BISTRICA> V avli Doma na Vidmu (stranski vhod) bo do sobote med 10. in 18. uro na ogled razstava z naslovom Odprti kamniti zvoniki na Primorskem, ki jo je pripravilo Kulturno zgodovinsko društvo Turn. Na ogled so poleg fotografij nekaterih primorskih cerkva z odprtimi kamnitimi zvoniki tudi faksimili in transkript pogodbe med vaško skupnostjo brkinske vasi Smrje in obrtnikom, ki je pred več kot 200 leti gradil cerkev sv. Janeza.

Pogodba (imenovana Glihenga, ker so se z njo pred gradnjo “zglihali” o vsem pomembnem) je napisana v slovenščini, vendar v nemški obliki črk, zato je njeno branje za sodobnega človeka malce utrudljivo, a tudi zanimivo. Z malo truda se da iz nje namreč med drugim razbrati, da so se leta 1805, ko so jo sestavili, nekateri že znali podpisati, nekateri pa le “podkrižati”. Pa tudi, da so na Smrjah naročili zvonik, ki “more biti vesok 12 do 13 sežnjev”, širok pa “koker pregarski” in tudi njegov vrh mora biti “sturjen koker pregarski”.

Ker so zvonik načrtovali brez arhitekta, ki bi narisal načrt zanj, so v pogodbi napisali, naj mojster postavi dve majhni okenci tam, “kjer se bodo šikala”. Rok izvedbe ni bil določen z datumom, a kljub vsemu dovolj natančno: za gradnjo od “fundamenta so vrha” je imel mojster Pozzoli “vse leto” časa.

Kot je povedal Branko Grahor, predsednik društva Turn, so dokumente pridobili v Restavratorskem centru R Slovenije v Ljubljani in predstavljajo pomemben dokument za vas Smrje.

TŠ, MUZ


Najbolj brano