Filmski netopir prvič vzletel

Spodbuditi filmsko oziroma video produkcijo, ki naj zabeleži čim več vsebin s področja jam, narave in kulture v krajih biosfernega območja Krasa, je le eden od razlogov, zakaj so v Parku Škocjanske jame organizirali bienalni festival znanstvenega in dokumentarnega filma, ki so ga z razglasitvijo filma festivala ravnokar sklenili.

Prvo nagrajeni Edgard Mauri (treji z desne) iz speleovivarija  v Trstu je za dokumentarni film  o preučevanju prilagajanja proteusa in podobnih  živali na podzemno okolje, ki je nastal v okviru njegove amaterske skupine, prejel prvega filmskega netopirja. Ob njem (desno) direktorica Parka Škocjanske jame dr. Gordana Beltram in drugi člani komisije.    Foto: Borut Lozej
Prvo nagrajeni Edgard Mauri (treji z desne) iz speleovivarija v Trstu je za dokumentarni film o preučevanju prilagajanja proteusa in podobnih živali na podzemno okolje, ki je nastal v okviru njegove amaterske skupine, prejel prvega filmskega netopirja. Ob njem (desno) direktorica Parka Škocjanske jame dr. Gordana Beltram in drugi člani komisije.  Foto: Borut Lozej

MATAVUN> Festival znanstvenega in dokumentarnega filma Jamnarkult (filmi o jam-ah, nar-avi in kult-uri) v Parku Škocjanske jame, ki je na platno tamkajšnjega centra Pr'Nanetovih “privabil” tri tematske sklope krajših filmov v treh septembrskih večerih, so sklenili z razglasitvijo filma festivala.

Organizacijski odbor je prvega festivalskega netopirja (kipec s podobo netopirja razširjenih kril) podelil amaterski skupini Edgarda Maurija iz speleovivarija Erwina Pichla v Trstu. Z namenom, da jih spodbudijo k nadaljnjemu delu na področju promocije podzemeljske favne. “Menimo, da vsak napor za ohranitev naše narave in kulturne dediščine šteje. Če želimo zanamcem pustiti vsaj tisto, kar smo prejeli, moramo pri tem sodelovati vsi, tako stroka kot ljubitelji,” izbor nagrajenca utemeljuje komisija.

Na vsakem večeru so med vsaj šestimi predvajanimi izbrali tri “najboljše” oziroma film večera. To so bili video gradivo dr. Naška Križnarja (iz avdiovizualnega laboratorija ZRC SAZU) Vrbiške šjme, ki je pokazal utrinke dogajanja v Vrbici na pustno nedeljo in pepelnico; kratek poljudni film ali video kolaž Edgarda MaurijaEvolution, ki predstavlja problematiko raziskav razširjenosti proteusa in njemu podobnih vrst na planetu, ter film Park Škocjanske jame, ki ga je leta 2006 izdelala ekipa Jureta Škrlepa iz Video Pro. Izven festivalske konkurence so izpeljali predpremiero dokumentarnega filma Jadrana SterletaZakriti premogovniki Krasa.

Festival bo bienalni, torej bodo naslednji filmi obiskovalce razveseljevali čez dve leti. LKF


Najbolj brano